Апелативният съд във Варна задържа обвинен в укриване на данъци и пране на пари
Варненският апелативен съд наложи най-тежката мярка за неотклонение спрямо 39-годишен мъж, обвинен в данъчни престъпления и пране на пари. Това стана след като съдът отмени решението на Окръжния съд, който по-рано беше определил парична гаранция от 15 хиляди лева. Прокуратурата подаде протест срещу решението, който горната съдебна инстанция прие за основателен.
Обвинения за укриване на данъци и пране на пари
Синан Ю., на 39 години, е обвинен, че в продължение на четири години е избягвал плащането на данъци по Закона за данъците върху доходите на физическите лица. Според прокуратурата, мъжът е укрил средства в изключително големи размери. Второто обвинение срещу него е за покупка на инвестиционно злато, кюлчета и нумизматични монети, за които е знаел, че са придобити чрез престъпна дейност. Периодът на извършване на престъпленията е от началото на 2019 г. до март 2025 г.
Разследването разкрива и връзка със злоупотреби на длъжностни лица от МВР, занимаващи се с регистрация на превозни средства. Според прокуратурата, това допълнително утежнява схемата, тъй като в нея участват лица с ключови служебни роли.
Защитата оспорва обвиненията
Адвокатът на обвиняемия твърди, че досегашните проверки, извършени от данъчните органи, не са открили несъответствия в търговските дейности на клиента му и неговото дружество. Освен това, при обиски на различни адреси не са събрани доказателства, които да намесят други лица или да потвърдят твърденията за пране на пари.
Апелативният съд намира сериозни основания за задържане
Съдебният състав на апелативната инстанция изтъкна сериозността на повдигнатите обвинения. Според тях, Синан Ю. може да получи наказание от 3 до 8 години затвор за укриване на данъци, както и от 1 до 6 години за пране на пари. Доказателствата, събрани от прокуратурата до момента, включват множество документи и показания на свидетели, които според съда обосновават подозренията към обвиняемия.
Допълнителните рискове, изтъкнати от Апелативния съд, включват възможността обвиняемият да извърши нови престъпления, да възпрепятства разследването или да манипулира свидетели. Специално внимание бе обърнато на контактите на обвиняемия с длъжностни лица от различни районни управления, които могат да бъдат използвани за прикриване на следи.
Финално решение без право на обжалване
Въз основа на анализ на доказателствата и възможните рискове, Апелативният съд реши, че най-тежката мярка за неотклонение – задържане под стража – е единствено подходяща в случая. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.