Търговска война: Светът отвръща на новите мита на Доналд Тръмп
Американският президент Доналд Тръмп обяви мащабна търговска война, която предизвика остра реакция от международната общност. По време на събитие, озаглавено „Денят на освобождението“, той въведе мита върху широк спектър от стоки от почти всички държави. Световните лидери не закъсняха с отговора си, заявявайки готовност да предприемат реципрочни мерки срещу решението на САЩ.
Как Европа реагира на наложените мита?
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заклейми решението на Тръмп и го нарече „сериозен удар по световната икономика“. Тя предупреди, че ако преговорите с Вашингтон се провалят, Европейският съюз ще отговори с ответни действия.
„Решението на президента Тръмп да обяви универсални тарифи на целия свят, включително и на ЕС, е директен удар по световната икономика. Тези мита ще повишат цените на храни, лекарства и транспорт, което ще има сериозно отражение върху обикновените хора. Инфлацията ще се покачи, а бизнесите ще изпитат незабавни загуби“, подчерта фон дер Лайен.
Председателят на Европейския съвет Антонио Коща призова Европа да използва тази криза като възможност за засилване на отношенията със страни извън САЩ.
„Сега е моментът да ускорим подписването на споразумения с Меркосур, Мексико и Индия. Европа трябва да изгради по-силни търговски връзки и да диверсифицира своите партньорства“, сподели Коща в публикация в социалната платформа X.
Китай и новите мита: Решителен отпор
Китай също изрази ясна опозиция срещу американските тарифи. Говорител на Министерството на търговията в Пекин заяви, че страната ще предприеме реципрочни мерки, за да защити своите интереси.
„Историята показва, че увеличаването на митническите ставки нанася вреди както на САЩ, така и на световната икономика. Протекционизмът е път към задънена улица, а в търговските войни няма истински победители“, предупреди представителят на Китай, цитиран от агенция „Синхуа“.
Китайските власти призоваха САЩ да отменят незабавно тези тарифи и да се върнат на масата за преговори. Според тях глобалната стабилност и икономическият растеж зависят от конструктивен диалог и равноправни решения.
Другите световни лидери за търговската война
Реакциите на останалите лидери също не закъсняха. Италианският премиер Джорджа Мелони определи действията на Тръмп като „грешка“, а австралийският министър-председател Антъни Албанезе нарече решението „напълно неоправдано“.
Френският президент Еманюел Макрон съобщи, че ще свика среща с представители на засегнатите бизнес сектори, за да се обсъдят последиците от американските мита.
Какво следва?
Решението на Доналд Тръмп постави началото на интензивно геополитическо напрежение с потенциал да дестабилизира световната икономика. Докато една част от анализаторите прогнозират ескалация на конфликта, друга се надява, че преговорите ще намалят напрежението.
Търговската война между САЩ и останалия свят обещава да бъде ключова тема в международната политика през следващите месеци.