Конституционният съд на Южна Корея отстрани президента Юн Сук-йол след импийчмънт
Решението за импийчмънт влиза в сила незабавно
Конституционният съд на Южна Корея потвърди импийчмънта на президента Юн Сук-йол, като той беше официално отстранен от длъжност. Причина за отстраняването е спорното кратко въвеждане на военно положение през декември, което според мнозина експерти е сериозно нарушение на конституцията на страната.
Присъдата беше прочетена от изпълняващия длъжността председател на Конституционния съд Мун Хьонг-бе. Решението влиза в сила незабавно и поставя началото на период на значителни политически промени в страната, включително извънредни избори за нов президент.
Извънредни президентски избори в рамките на 60 дни
След отстраняването на Юн Сук-йол от длъжност, Южна Корея се изправя пред необходимостта да организира извънредни президентски избори. Спрямо конституцията на страната, те трябва да се проведат в срок до 60 дни. Според политически анализатори най-вероятната дата за тяхното провеждане е 3 юни, като подготовката вече е в ход.
Какво доведе до импийчмънта?
Юн Сук-йол беше остро критикуван заради действията си на 3 декември, когато обяви военно положение и изпрати войски до Националното събрание. Според опозицията, която контролира парламента, причината е била да се предотврати гласуването на укази, несъвместими с интересите на президента. Освен това Юн беше обвинен в нареждане на арести на политици – действия, които Националното събрание определи като сериозно нарушение на конституцията и човешките права.
В средата на декември опозиционно контролираната Национална асамблея гласува за отстраняването на Юн, което доведе до последвалото потвърждение от страна на Конституционния съд.
Как реагира Юн Сук-йол?
Бившият вече президент категорично отхвърли всички обвинения, свързани с нарушенията на конституцията. В официално изявление той заяви, че действията му са били необходими за запазване на реда и стабилността в страната. Независимо от това, решението на Конституционния съд затвърждава импийчмънта и слага край на краткия му управленски мандат.
Какво предстои за Южна Корея?
Южна Корея навлиза в политически нестабилен период със задаващи се бързи президентски избори, които ще определят новия лидер на страната. Вотът се очаква да бъде ключов, тъй като новоизбраният президент ще има задачата да възстанови доверието в правителствените институции и да стабилизира политическата обстановка.