Руската страна не е получила никакви сигнали от страна на европейските лидери за желание за преговори, свързани с прекратяването на войната в Украйна.
Това заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, като посочи, че Европа не демонстрира готовност за диалог по този ключов въпрос.
Липса на европейска инициатива
„Досега не е имало никакви сигнали“, подчерта Песков. Той отговори на запитване на руски медии, свързано с предложението на финландския президент Александер Стуб. Според това предложение, две от водещите европейски държави – Франция и Великобритания – биха могли да се ангажират с преговори с Москва от името на европейските страни, подкрепящи Украйна.
Въпреки това на този етап Европа изглежда изключена от преговорния процес, който е насочен към евентуално регулиране на конфликта. Според агенция ДПА, нито една страна от европейските съюзници на Киев не е взела участие в консултациите, които са водени между Русия и САЩ.
Неяснота около дискусиите между Путин и Тръмп
В допълнение Дмитрий Песков заяви, че до момента не са планирани нови телефонни разговори между руския президент Владимир Путин и американския му колега Доналд Тръмп.
Въпреки че през изминалата седмица специалният пратеник на Кремъл Кирил Дмитриев е посетил Вашингтон, развитието на русско-американските отношения все още е подложено на внимателно обсъждане. Според агенция Reuters, Дмитриев е описал тези отношения като „позитивно развиващи се“, но е акцентирал върху необходимостта от допълнителни разговори за уреждане на съществуващи разногласия.
Условието за пълно примирие
В същото време NBC News съобщи, че вътрешният кръг на Доналд Тръмп е препоръчал той да се въздържи от разговори с Владимир Путин, докато не бъде постигнато пълно прекратяване на огъня в Украйна.
Руският президент обаче е изразил само условно съгласие, като е подчертал, че ще настоява няколко ключови изисквания да бъдат изпълнени, преди да има какъвто и да е напредък.
Позитивна, но предпазлива динамика
След проведените срещи в САЩ, Кирил Дмитриев отбелязва, че вижда „положителна динамика“ в отношенията между двете големи сили. Въпреки това той е категоричен, че всичко зависи от предстоящи обсъждания и желание за компромиси от двете страни.