Нова варна гостува на варненския Музей по история на медицината
На 7 април всяка година се отбелязва Световният ден на здравето, който е и професионален празник за всички, работещи в областта на медицината. От 1948 година, по инициатива на Световната здравна организация, този ден насочва вниманието към важни здравни въпроси и предизвикателства на съвременния свят. В България, от 1964 г. насам, 7 април е известен и като Ден на здравния работник.
Темата на 2025 година е: „Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините“.
Във връзка с празника ние от „Нова Варна“ се свързахме с варненския Музей по история на медицината, който се оказва и единствен по рода си на Балканския полуостров. Повече за него любезно ни разказа в интервю Ели Маринова – уредник в музея.
Музеят по история на медицината във Варна е уникален в своя род, тъй като се помещава в първата дарителска болница в страната, основана от Параскева Николау. През 1985 г. болницата се трансформира в музей, който тази година отбелязва 40 години от съществуването си.
Вратите на музея са отворени безплатно за всички желаещи посетители. В него са изложени артефакти от различни периоди, включително костен материал от хора, живели преди 6500 години, и медицински инструменти от римската епоха. Посетителите могат да научат за медицинските практики по време на османското владичество, както и за трудностите, с които се е сблъсквала медицината през историята.
Ели Маринова разказва още за интересните и разнообразни експонати в музея. За най-малките е обособена специална стая, в която по желание могат да играят.
Повече за музея може да научите от интервюто ни с Ели Маринова:
Световният ден на здравето е важно напомняне за значението на качественото здравеопазване и за правото на достъп до него. Музеят по история на медицината във Варна служи не само като архитектурен паметник на медицинската история, но и като платформа за просвещение и осведоменост относно важността на здравето. Чрез съчетаването на знания от миналото с предизвикателствата на настоящето музеят помага на обществото да разбере и оцени изминатия път на медицината и необходимостта от равен достъп до здравни услуги.