реклама

“Фолксваген” и “Порше” се насочват към военната индустрия: Как реагират конкуренти като “Фиат” и “Пежо”?

Снимка: Pixabay

Автомобилната индустрия на кръстопът: Завръщане към производство на оръжия в Европа. Кризата в автомобилния бранш провокира производители да се ориентират към военния сектор

Европейска стратегия за сигурност променя играта в индустрията

На фона на глобални икономически предизвикателства и нарастваща нужда от засилване на отбраната в Европа, редица автомобилни производители разглеждат възможността за навлизане във военната индустрия. Volkswagen и Porsche, две от най-големите марки в европейската автоиндустрия, вече предприеха стъпки в тази посока, като част от стратегията ReArm Europe, обявена от Европейската комисия.

Според председателя на Европейската комисия, инвестирането в отбрана е наложително, за да се отговори на заплахите от Русия и новата политика на САЩ. Планът включва увеличение от 800 милиарда евро за отбранителни разходи, което мотивира някои от водещите компании да преосмислят своите бизнес стратегии.

Volkswagen се насочва към военния сектор

Volkswagen, най-големият автомобилен производител в Европа, направи заявка, че е готов да разработи военно оборудване за германската армия. Според главния изпълнителен директор Оливър Блум, въпреки че групата не е била потърсена от конкретни партньори, компанията има желание да разгледа потенциални концепции.

Междувременно други големи играчи в индустрията, като Rheinmetall и KNDS Group, вече предприемат преоборудване на своите фабрики за производство на оръжия, адаптирайки ги към нуждите на отбранителния сектор.

Porsche SE и финансовите предизвикателства

Porsche SE Holding, собственик на 31.4% от акциите на Volkswagen и 25% от Porsche AG, обмисля повторно навлизане във военната индустрия. Причината се крие в сериозните финансови затруднения – компанията отбеляза нетна загуба от 20 милиарда евро през 2024 г., което рязко контрастира с историческите успехи в автоиндустрията.

Stellantis остава неутрален: Позицията на Fiat, Peugeot и Citroën

Докато Volkswagen и Porsche разглеждат възможността да се включат в производството на оръжия, Stellantis Group, която притежава марките Fiat, Peugeot и Citroën, засега няма намерение да поеме този курс. Временният главен изпълнителен директор на компанията, Джон Елкан, ясно посочи, че групата не вижда смисъл да смесва автомобилната и военната индустрия:

“Китай и САЩ вече имат напълно отделна военна и автомобилна индустрия. Ние също трябва да поддържаме този баланс.”

Историята показва, че Fiat и Peugeot са имали значителен опит във военната индустрия – Fiat създава първия италиански танк през 1918 г., а Peugeot разработва прототип на танк с хибридна система през 1917 г. Въпреки това, Stellantis изглежда подхожда предпазливо към този сектор на базата на съвременната пазарна динамика.

Как кризата в автоиндустрията влияе на важни стратегически решения?

Спадът в износа на автомобили в Германия – намаление с близо 50% след пика преди Covid-19 – е една от причините, поради които компаниите като Volkswagen и Porsche търсят начини да адаптират производствените си мощности. Експерти изтъкват, че автомобилозаводите са напълно способни да се пренасочат към производство на оръжия, което е стратегическо предимство за тези компании.

Заплахите за сигурността и новата политика на европейския континент само затвърждават тази тенденция. Докато Volkswagen и Porsche обмислят как да подкрепят европейските отбранителни усилия, конкуренти като Stellantis правят избора да останат в рамките на традиционния пазар на автомобили.

🚀 За реклама в "Нова Варна

Супер оферта! Две рекламни публикации за само 300 лв. – максимална видимост за бизнеса ти! 📩 Свържи се на mediashop.bg@gmail.com

📲 Изпрати сигнал

Изпращате вашите сигнали и нередности по статии публикувани в медия “Нова Варна” на имейл: 📩 press.novavarna@gmail.com

➡️ Последвайте ни за още актуални новини в Google News

➡️ Следете за важни новини от Варна във Viber