реклама

400 тона замразено агнешко е внесено в България: Ще мине ли като “свежо българско месо” на пазара?

Кадър: бТВ

Какво трябва да знаем за цените и качеството на агнешкото месо за Великден?

В навечерието на Великден и Гергьовден, интересът към агнешкото месо традиционно расте. Тази година обаче въпросът се свързва не само с цените, но и с качеството на продуктите. Съобщения за внос на замразено агнешко месо от чужбина поставят редица потребителски въпроси, на които специалистите от Националната овцевъдна и козевъдна асоциация се опитват да дадат отговори.

Новозеландско месо на българския пазар – какво трябва да знаем?

Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация (НОКА), съобщава пред Bulgaria ON AIR, че вече е внесено приблизително 350 тона замразено агнешко месо от Нова Зеландия и още 50 тона от Северна Македония. Проблемът се крие в това, че тези продукти често се размразяват и се предлагат като “прясно месо”.

„От Нова Зеландия идва дълбоко замразено, тук се размразява и му се придава вид на току-що заклано. Ако няма ясно обозначение, че е от Нова Зеландия и е размразено, потребителят трудно би могъл да се ориентира“, обяснява Караколев.

По регламент, подобни меса подлежат на ясно етикетиране, но съществуват опасения, че това изискване често се заобикаля.

Контрол и етикетиране – мерките срещу подвеждането на потребителите

С цел да се защити потребителят, Караколев апелира към Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Комисията за защита на потребителите (КЗП) да извършат проверки в магазините. Той подчертава, че замразеното месо може да бъде идентифицирано не само чрез етикетите, но и по цената му.

Как да разпознаем новозеландското месо по цената?

  • Българското агнешко месо тази година ще бъде на цени между 25 и 29 лв./кг.
  • Новозеландското месо, което се внася и размразява на място, ще е с около 30% по-евтино – около 22-23 лв./кг.

Тази разлика в цените дава ясна индикация за произхода на продукта, дори когато етикетите са неясни.

Българското агнешко месо – на трапезата за Великден

Караколев разкрива, че за празничния сезон очакваните продажби на българското агнешко са около 500 000 агнета, като вносът съставлява около 10% от общите количества.

Интересът към местното производство расте, особено сред потребителите, които предпочитат директна покупка от ферми. Този тренд се наблюдава и в заведенията за хранене, където агнешкото месо става все по-популярно.

„Интересът към агнешкото се увеличава всяка година, хората искат да пазаруват директно от фермите. В повечето заведения за хранене агнешкото присъства постоянно“, допълва Караколев.

Ключови дискусии между бранша и правителството

Въпросът за контрола и качеството на месото бе обсъден на среща с премиера още миналата седмица. Очаква се тази седмица комисията по земеделието да се събере, за да разгледа потенциални нови мерки за предотвратяване на злоупотребите.

„Ще видим дали нашите притеснения ще бъдат оправдани, или държавата ще се намеси с нови мерки, с което няма да се опорочи поливната кампания“, заключи Караколев.

Заключение: Какво трябва да имаме предвид?

Потребителите трябва да бъдат особено внимателни при избора си на агнешко месо тази година. Проверявайте етикетите, сравнявайте цените и избирайте продукти със сигурен произход. Българските производители предлагат висококачествено месо, но потребителят трябва да бъде информиран, за да избегне евентуални заблуди.

🚀 За реклама в "Нова Варна

Супер оферта! Две рекламни публикации за само 300 лв. – максимална видимост за бизнеса ти! 📩 Свържи се на mediashop.bg@gmail.com

📲 Изпрати сигнал

Изпращате вашите сигнали и нередности по статии публикувани в медия “Нова Варна” на имейл: 📩 press.novavarna@gmail.com

➡️ Последвайте ни за още актуални новини в Google News

➡️ Следете за важни новини от Варна във Viber