реклама

Броени дни до Лазаровден и Цветница: Това е всичко, което трябва да знаем за празниците

Снимки: Pixabay

Цветница 2025: Традиции, обичаи и символика на празника

Цветница е сред най-обичаните и наситени с живот християнски празници в България. През 2025 г. тя ще се чества на 13 април (неделя), а непосредствено преди това, на 12 април, е Лазаровден. Седмица по-късно настъпва Великден – на 20 април 2025 г.

Лазаровден и Цветница са неизменно свързани и винаги съвпадат със съботата и неделята преди Великден. Те носят дълбок духовен и културен смисъл, а съпътстващите ги обичаи са все още живи и днес.

Произход и символика на Цветница

Цветница чества тържественото влизане на Исус Христос в Йерусалим, когато множества от хора са го приветствали с цветя и палмови клони. У нас, вместо палмови клонки, традиционно се използват върбови, които имат сходен символичен заряд.

На този празник вярващите посещават църквата за освещаване на върбови клонки. След това те се закачат на входните врати на домовете, тъй като според обичая защитават семейството от злополуки и бедствия.

Обичаи и ритуали на Цветница

  • Върбови клонки и икони
    Осветените в църквата върбови клонки се поставят пред иконите в дома. От тях се сплита също венче, което се закача на входната врата. Според народната вяра този акт пази дома от лоша енергия до следващата пролет.
  • Кумичене – ритуал на младите девойки
    Един от най-интересните обичаи на Цветница е „кумиченето“, който момите изпълняват край реката. Те носят цветя, върбови клонки и специални обредни хлебчета, наречени „кукли“. С пускането им по течението на водата гадаят за бъдещето си – ако водата бързо ги отнесе, това означава предстояща сватба.
  • Ритуално хоро
    В ранната вечер на Цветница се провеждат последните лазарски обичаи. Момите и ергените се събират за хоро, с което завършва празничният ден.
  • Постна трапеза с риба
    Въпреки че празникът съвпада с Великденските пости, на Цветница е позволено да се яде риба. Другите ястия на масата остават постни.

Лазаровден – предшественикът на Цветница

Лазаровден, известен още като Лазарица, също се празнува с многоцветни традиции и обичаи. На този ден лазарките – млади и неомъжени девойки – обикалят домовете, пеят песни и пожелават здраве и благоденствие на стопаните.

Лазаруването е древна традиция, която символизира преминаването на девойката в зрелост. Съгласно поверията, всяка неомъжена девойка е трябвало поне веднъж да участва в лазаруване, за да може да „застъпи в моминство“ и да бъде считана за готова за омъжване.

Смята се също, че къща, в която са пели лазарки, е благословена и щастлива.

Цветница и Лазаровден са повече от религиозни празници – те са неизменна част от българската народна традиция, наситени с красота и дълбок смисъл. Те пазят живи обичаите и ни напомнят за връзката между вярата и ежедневието. Празнувайте тези дни с радост и следвайте традициите, които носят благословия за вашето семейство!

🚀 За реклама в "Нова Варна

Супер оферта! Две рекламни публикации за само 300 лв. – максимална видимост за бизнеса ти! 📩 Свържи се на mediashop.bg@gmail.com

📲 Изпрати сигнал

Изпращате вашите сигнали и нередности по статии публикувани в медия “Нова Варна” на имейл: 📩 press.novavarna@gmail.com

➡️ Последвайте ни за още актуални новини в Google News

➡️ Следете за важни новини от Варна във Viber