Страната ни на път да стане регионален хъб за ИИ. Мини-гигафабрика за изкуствен интелект ще заработи в България до 2026 г.
Европа инвестира 200 млрд. евро във високите технологии, а България има ключова роля
България има потенциала да се превърне в регионален хъб за високотехнологични инвестиции в областта на изкуствения интелект (AI). Това обяви председателят на Българската работодателска асоциация за иновативни технологии (БРАИТ) Доброслав Димитров в интервю за Нова телевизия. Той съобщи, че до средата на 2026 г. у нас ще бъде изградена мини-гигафабрика за изкуствен интелект.
Защо България е привлекателна за високотехнологични инвестиции?
Едно от ключовите предимства на страната ни е електропреносната мрежа, изградена още преди 1989 г., когато индустрията е била значително по-енергоемка. Именно този свободен капацитет дава възможност днес България да привлича мащабни проекти, като планираната фабрика за AI, която ще стане част от европейската стратегия за инвестиции във високите технологии.
„Гигафабриките, които Европа ще финансира, консумират по 1 гигават електроенергия – това е еквивалентно на един енергиен блок от АЕЦ „Козлодуй“. У нас първата ще бъде мини-фабрика, но това е само началото“, обясни Димитров.
Европа залага на иновациите
Европейският план за 200 милиарда евро инвестиции в изкуствен интелект цели да утвърди региона като глобален лидер в областта на високите технологии. България е сред държавите, които ще се възползват от това финансиране. Новината не само подчертава стратегическото местоположение на страната ни в Европа, но и отразява амбицията за развитие в сектори с висока добавена стойност.
Какво можем да очакваме?
Мини-гигафабриката, която предстои да бъде изградена у нас, ще бъде една от многото стъпки в посока модернизация на икономиката и привличане на стратегически инвестиции. Макар и с по-малък размер от планираните гигафабрики, проектът ще ускори трансформацията на България като бъдещ регионален лидер в областта на модерните технологии.
С подкрепата на свободния капацитет от електропреносната ни мрежа и амбицията на Европейския съюз, България има уникален шанс да изгради едновременно икономическо и технологично предимство в региона.