реклама

Китайски учени разкриват тайни на скритото полукълбо на Луната

Снимка: Pixabay

Обратната страна на Луната е по-суха: нови открития за мистериозния ни спътник на Земята

Открития от последната китайска лунна мисия „Чанъе-6“ хвърлиха нова светлина върху еволюцията на Луната. Според проучване, публикувано в престижното научно списание “Nature”, мантията на обратната страна на естествения ни спътник съдържа значително по-малко вода в сравнение с близката му страна. Това изследване, базиращо се на анализ на проби от базалт, взети от басейна Южен полюс-Айткен, потвърждава дългогодишните предположения за различията между двете полукълба на Луната.

Ново доказателство за лунната еволюция

Учените от Китайската академия на науките измерили съдържанието на вода в базалтовите проби, събрани от мисията “Чанъе-6”. Изходната магма на тези базалти е съдържала между 15 и 168 микрограма вода на грам. Но след допълнителни анализи е установено, че като цяло мантията на обратната страна на Луната съдържа едва 1-1,5 микрограма вода на грам – стойности, значително по-ниски от резултатите за близката страна, където концентрацията достига до 200 микрограма на грам.

Тези нови данни контрастират не само с вътрешната структура на Луната, но и със ситуациите на Земята. „Дори най-сухата пустиня на планетата съдържа приблизително хиляда пъти повече вода от това, което откриваме на обратната страна на Луната“, подчертава Ху Сън, водещ автор на изследването.

Нов поглед към произхода на нашия естествен спътник

Луната се е формирала преди около 4,5 милиарда години след масивен сблъсък между обект с размерите на Марс и Земята. Научните дебати за наличието и количеството вода на Луната обаче продължават повече от две десетилетия. До момента всички изследвания са базирани само на проби, извлечени от близката страна на Луната.

Според учените концентрацията на вода в мантията на Луната играе ключова роля за проверка на хипотезата за произхода ѝ. Ако откритото съдържание на вода в скалите надхвърля 200 части на милион, теоретичният модел за сблъсъка би трябвало да бъде коригиран. Но резултатите от новото изследване потвърждават, че лунният слой не надхвърля този праг, като подкрепя съществуващата теория.

„Чанъе-6“ и бъдещи мисии към Луната

Лунната сонда “Чанъе-6”, изстреляна през май 2024 г., донесе на Земята проба от 1935,3 грама лунен материал от басейна Южен полюс-Айткен – един от най-големите ударни кратери в Слънчевата система. Мисията е част от по-широката програма на Китай за изследване на Луната, която включва изграждане на постоянна база и изпращане на тайконавти до 2030 г.

Учените подчертават, че разкритията от настоящото изследване са от решаващо значение за бъдещите мисии. Потенциалното наличие на вода на Луната ще играе ключова роля в планирането на дългосрочното заселване на хора и устойчивото развитие на извънземни бази.

Заключение: какво означават тези открития за науката?

Откритието за по-ниското съдържание на вода на обратната страна на Луната не само потвърждава асиметрията между двете ѝ полукълба, но и предоставя важни данни за историята и еволюцията на нашия естествен спътник. То също така подчертава значението на бъдещите изследователски мисии, които не само ще разкрият още тайни за Луната, но и ще помогнат за разработването на стратегии за дългосрочно човешко присъствие в космоса.

🚀 За реклама в "Нова Варна

Супер оферта! Две рекламни публикации за само 300 лв. – максимална видимост за бизнеса ти! 📩 Свържи се на mediashop.bg@gmail.com

📲 Изпрати сигнал

Изпращате вашите сигнали и нередности по статии публикувани в медия “Нова Варна” на имейл: 📩 press.novavarna@gmail.com

➡️ Последвайте ни за още актуални новини в Google News

➡️ Следете за важни новини от Варна във Viber