Отбелязваме светлия християнски празник — Цветница
Сред най-красивите пролетни празници е Цветница, наричана още Връбница или Цветна неделя, а за католиците – Палмова неделя. Празнува се тържественото идване на Иисус Христос в Йерусалим, където е посрещнат с маслинови и лаврови клонки, докато язди магаре, а поклонниците му постилат дрехите си по пътя.
Освещават се върбови клонки в църквата, които хората носят у дома за здраве, украсявайки порти и плетейки венци. Празникът е в шестата неделя на Великия пост. На този ден може да се яде риба.
Цветница се празнува чрез различни ритуали, като най-популярни са обредите, свързани с върбата, пролетните момински традиции и почитането на мъртвите.
Обичаите
На Цветница хората посещават църковната служба, носейки със себе си върбови клонки, здравец и цветя. След освещаването от свещеника осветените клонки се занасят у дома и се поставят пред иконите. Осветените върбови клонки, взети от църквата, се смятат за лечебни и предпазващи от зло. През лятото, когато бушуват гръмотевични бури с градушка, хората често поставят старите върбови клонки, осветени на Цветница, в двора си и произнасят специални думи към буреносните облаци с надеждата да се разпръснат.
На Цветница се вярва, че душите на мъртвите се освобождават. Жените извършват ритуали преди изгрев: кадене, поливане и раздаване на храна.
Друг интересен обичай е кумиченето, продължение на лазаруването от предния ден. На сутринта млади момичета отиват до река, носейки върбови венци и специални хлябове (кукли, краваи или колачи). Пускат ги по течението на реката и се избира кумица на лазарките – чийто венец или хляб е плавал най-бързо по водата. Лазарките я носят обратно, мълчейки до третия ден след Великден. Тогава кумицата ги кани на угощение, символично прощавайки им, с което завършва целият Лазаровденски ритуал.
Освен християнски празник, Цветница е и един от най-големите имени дни в България. Повече за него може да прочетете в статия с интервю, която екипът на Нова Варна подготви за повода: