Тежък случай на менингит при 12-годишно дете: Лекарите с важни съвети
12-годишно момче е прието в столичната педиатрична болница „Проф. Иван Митев“ с тежка форма на менингит. Това е потвърдено от главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пред Нова телевизия. Детето е в критично състояние, като се намира на апаратна вентилация и е подложено на интензивно лечение. Медицинският екип все още провежда изследвания, за да установи причинителя на усложнението.
Симптоми, които не трябва да игнорирате
Лекарите отправят предупреждение към родителите: при рязко повишаване на температурата, силно повръщане, поява на обрив или изразена умора и отпадналост, трябва незабавно да се потърси медицинска помощ. Това са най-честите симптоми, които могат да сигнализират за менингит и налагат спешна намеса.
Какво представлява менингитът и кои са рисковете?
Менингитът е инфекция, която може да предизвика възпаление на обвивките на гръбначния мозък и мозъка. Според доц. Кунчев около 5-10% от населението са носители на менингококовата бактерия, като в определени общности този процент достига до 20-25%. Носителите често са безсимптомни и не осъзнават, че са преносители на заразата. Само в 7-8% от случаите бактерията причинява лека респираторна инфекция, която може да остане незабелязана. В по-малко от 1% от случаите обаче инфекцията може да се развие в тежка форма на менингит.
„Как организмът ще реагира на инфекцията зависи в по-голяма степен от състоянието на имунната система, отколкото от самия контакт с микроорганизма“, обяснява доц. Кунчев.
Кога да потърсите медицинска помощ?
Ранната диагностика и лечение на менингит са ключови за предотвратяването на сериозни усложнения. Специалистите напомнят, че симптомите могат да се развият бързо и затова е от съществено значение да не се игнорират първоначалните признаци.
Менингитът е тежко заболяване, но с навременна медицинска грижа и правилен подход шансовете за възстановяване значително се увеличават.