Транспортен протест в София: Шофьори настояват за по-високи заплати
Днес, 14 април, шофьори от градския транспорт на София, Русе и Варна организираха протест с искане за по-високи заплати. Недоволството започна в 8:00 ч. и включва блокиране на ключови кръстовища в столицата, както и частично спиране на движението при метростанция „Стадион Васил Левски“.
Основни искания: Увеличение на заплатите
Организаторите на протеста, подкрепени от КНСБ, настояват за 15% средно увеличение на заплатите за шофьорите в страната. В момента основното възнаграждение за водачите в градския транспорт в София е 2105 лв. В бюджета за тази година е заложено едва 5% повишение на заплатите за столицата, докато за Русе и Варна такова не се предвижда.
Според синдикатите недостигът на финансиране е основна причина за липсата на кадри. Те заявиха, че за да се гарантират подобрения в сектора, са необходими следните допълнителни субсидии:
- 29 млн. лв. за градския транспорт в София,
- 6,5 млн. лв. за Варна,
- 700 хил. лв. за Русе,
- 4,5 млн. лв. за „Автомобилна администрация“.
Според Министерството на финансите през тази година вече са осигурени 55 млн. лв. допълнителни средства за сектор „Превоз на пътници“, с което общата сума става над 522 млн. лв. Това обаче е недостатъчно според протестиращите.
Креативни действия и блокади в София
Шофьорите използват нестандартни методи, за да привлекат вниманието към своите искания. В столицата спирки като бул. „Драган Цанков“, бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“, площад „Македония“ и Орлов мост са подложени на блокади. На кръстовището при метростанция „Стадион Васил Левски“ движението е ограничено чрез барикада от гуми.
Протестиращите ще изградят символична „стълба към властта“, която ще бъде пренесена пред сградата на Министерството на финансите. Ако вратите на институцията останат затворени, шофьорите ще използват тази стълба като начин да „достигнат“ до отговорните лица. Те също така ще изплетат дълги въжета, които ще служат за привличане на вниманието.
На една от локациите ще бъде издигната „Клада на изгорените надежди“, която ще бъде запалена като символ на разочарованието сред работещите в сектора.
Какво предстои?
Докато шофьорите настояват за адекватни действия и повече средства, отговорът от страна на институциите остава ключов. Ще успеят ли креативните действия да доведат до положителни промени или недоволството ще ескалира? Следете развитието на ситуацията, която продължава да засяга ежедневието на стотици хиляди граждани.