Невена и Жеко от Варна се врекоха в народни носии в храма на село Буковец
Чудо се случи в неделя в малкото балканско селце Буковец край Търново – младоженци пристъпиха в храма след близо 60-годишно прекъсване, пише „24 часа“.
Празникът на семейството от Варна, пременено в народни носии, сподели почти цялото село. Отец Илия извърши брачната церемония на Невена и Жеко Жекови в църквата „Света Троица“.
Булката работи като търговски представител на фирма за автомобилни бои, а съпругът строи кораби в корабостроителници почти по целия свят. Последните му дестинации били Япония и Финландия. Преди Жеко да се реши да тръгне по света, за да издържа любимата си, двамата се подписали и станали семейство на тайна церемония в градския съвет. Били само двамата и облечени в ежедневно облекло. „Вечерта, като се събрахме, казахме на родителите си, че сме се оженили. Но те бяха предупредени, че, решим ли да го направим, ще е точно така, затова и не бяха неприятно изненадани, нито пък обидени. Напротив, много ни се зарадваха“, разказва Невена.
От две години те са приятели с Елена и Венци Тодорови, които пък са от Буковец. Когато младото семейство решило, че е време за църковен брак, Елена и Венци предложили това да се случи в църквата в малкото балканско селце. „Ние приехме и поканихме семейство Тодорови да ни кумуват. Обаче не подозирахме, че те ще превърнат сватбата ни в общоселско тържество“, усмихва се Невена. „Голяма чест е за селото и за тази прекрасна църква. Тук такова чудо не е имало от 1959 г. Пише го в архива на храма.
От тогава долу-горе нямаме и кръщенета“, обясни кметският наместник на Буковец Тодор Желязков, който също беше сред официалните гости на бракосъчетанието. Кметът разказа, че църквата е строена през 1847 г. от местните жители, които сами дали пари за изграждането й. После храмът бил осветен от гръцки епископ, който произнесъл словото си – благодарност към строителите и дарителите, на турски език. И това го пише в кондиката на църквата, която е паметник с местно значение.
Миналата година кметството получило 5000 лв. от Дирекцията по вероизповеданията, за да ремонтира част от покрива. Сега кметският наместник се надява на още толкова, за да довърши започнатото. „Много спешно е да оправим и вертикалната планировка, защото от северната страна на храма вече всичко е изгнило. Там непрекъснато тече, а идва сезонът на дъждовете, после ще падне сняг. Съвсем ще останем без притвор“, тревожи се Желязков.