in

Намаляват запасите от черна мида и рапан в Черно море

Запасите на черната мида и рапана намаляват, установи изследователски екип на варненския Институт по рибни ресурси с аквариум (към Селскостопанска академия и МЗХ). Това се доказва от наблюдаваните малки количества нискоразмерни миди и рапани в българската акватория на Черно море. Двата вида са взаимосвързани.

Обект на стопански риболов основно е рапанът, който е на второ място в българския износ след трицоната. Целта на следващите експедиции е изследване в дълбочина, за да се определят по-точно границите на разпространение на двата вида, коментира в сутрешния блок на Радио Варна Елица Павлова – и.д. директор на Института. Изследванията са по проект, който завършва през декември 2016 г. Тогава се очаква учените да са готови с изводи и препоръки към контролните органи – ИАРА и рибарите.

По този проект Институтът придоби специализиран норвежки софтуер и хардуер последно поколение на стойност близо 200 хил. лв. С него изследователите ще анализират текущото екологично състояние на черноморската среда и на популациите на черната мида и рапана. Предстои изготвянето и на специализирана прогноза за развитието на средата, която да послужи на учените и на контролиращите органи (ИАРА).

Проектът „Повишаване на капацитета за изследване и управление на нерибни ресурси в Черно море” е по програма „БГ 02-Интегрирано управление на морски и вътрешни води” на Министерството на околната среда и водите и се финансира от Норвежкото правителство.

Публикувано от Дамян Дамянов