in

МОН с последна информация за пролетната ваканция на учениците

Снимка: Pixabay

Пролетната ваканция за учениците ще бъде по-кратка тази година. Официално те ще почиват само 4 дни.

Това става ясно от заповед на образователния министър Красимир Вълчев, която вече е разпратена до регионалните управления на образованието и училищата.

В нея министърът изменя продължителността на ваканцията на учениците от I до XII клас до дните от 17 до 20 април включително. Според информацията, публикувана в сайта на МОН, пролетната ваканция за учениците от I – до XI клас трябваше да от 11 до 20 април, а за дванадесетокласниците – от 16 до 20 април.

Целта е създаването на условия за компенсиране на пропуснатото учебно съдържание и на заниманията на учениците по време на прекъсванията на учебния процес поради въвеждането в определени периоди на противоепидемични мерки за неразпространяването на остри респираторни заболявания и мерките срещу разпространяването на COVID-19, пише още в заповедта.

Тя се издава поради неотложна необходимост от компенсиране на пропуснатото учебно съдържание и на заниманията на учениците по време на прекъсванията на учебния процес следствие от предприетите спешни мерки за предотвратаванс и ограничаване на разпространението на COVID-19 и на други вирусни заболявания е цел осигуряване на живота и здравето на учениците, педагогическите специалисти и другите служители в институциите в системата на предучилищното и училищното образование.

Още на 2 април на пресконференция в Министерския съвет министър Вълчев посочи, че учениците няма да имат пролетна ваканция, а почивката им ще съвпадне с великденските празници, ако извънредното положение в страната се удължи до 13 май. Решението за продължаването му бе взето на 3 април.

Дните от предварително планираната ваканция от 13 до 16 април ще се използват за консултации, за компенсиране на пропуските и за занимания по интереси на учениците, заяви тогава Вълчев.

Публикувано от Ралица Петкова

Завършила съм специалност „Българска филология“ във ВТУ „Св. св. Кирил и Mетодий“. Моите източници на вдъхновение са литературата, изобразителното изкуство и богатството на българския книжовен език.