Катастрофите, причинени от шофьори, които нямат шофьорски книжки, се увеличават с всяка изминала година. Голяма част от инцидентите завършват трагично – с много ранени и дори жертви. Такъв е и случаят във варненския квартал „Галата”, при който неправоспособен шофьор се вряза с висока скорост в заведение за бързо хранене и рани тежко собственика му.
Припомняме, че тежката катастрофа стана на 15 септември и обедини стотици хора в социалните мрежи с искания за по-строг контрол от страна на „Пътна полиция“, защото според тях шофьорите нарушители обикалят необезпокоявано по улиците.
Около 21 ч. автомобил, управляван от неправоспособен шофьор, се врязва с висока скорост в стената на заведение за бързо хранене. Шофьорът, който е бил на 29 години, идва от централния път, опитвайки се да направи ляв завой. Той губи контрол над автомобила, качва се на близо 20 см бордюр и буквално се врязва в стената на заведението.
През това време собственикът Петър Дулев и неговата съпруга Галя са приготвяли храна за клиенти. Първото, което виждат, са светлините от фаровете на приближаващ автомобил. Следва силен удар, от който Петър отхвръква на близо 2 метра. От удара върху него се обръщат фритюрниците с врялата мазнина, в коите се е приготвяла храната. В резултат на това Петър е с близо 40% изгаряния. За щастие няма опасност за живота му.
Съпругата на Петър разказа пред БНТ, че първоначално водачът е отказал да поеме вината си и се е опитал бързо да избяга. Той се е обадил веднага на свои приятели, които да дойдат и бързо да измъкнат автомобила. В крайна сметка признава вината си, но след като идват екипи на „Пътна полиция“, той категорично отказва да му бъдат направени тестове за алкохол и наркотици. Очевидци разказаха, че точно на това място често се организират гонки и дрифтинг, и това се случва не само нощем, но и денем.
Шофьорът, който никога не е имал книжка, е освободен.
Ако държавата предприеме адекватни действия, проблемът с шофьорите, които карат без книжки, ще се реши, според Христо Димитров от Асоциацията на пострадалите при катастрофи.
„Относно мястото, което говориха местните – на запад хората са го решили – кръгови, легнали полицаи, камери. Можем да вземем за пример Великобритания, която 60-те/70-те години на миналия век започна да въвежда тези мерки и ето след колко години дава ефект – на трето място в Европа по най-малък брой загинали на пътя на милион население“, допълни той.
Според него мерките в закона са достатъчно строги, що се отнася до глобите, но стои проблемът със събираемостта на глобите.
„И пак стигаме дотам – безнаказаност и липса на справедливост. Има достатъчен контрол от „Пътна полиция“, но проблемът е, че там няма поддръжка от държавата за отпускане на камери“, заяви Димитров.