Борислав Сандов е във Варна, за обсъждане на безопасността на Черно море по повод войната в Украйна. Според министъра на околната среда „България чрез своите институции следва да направи всичко възможно, за да предотврати щета за населението“
По инициатива на вицепремиера по климатични политики и министър на околната среда и водите Борислав Сандов, днес в Заседателната зала на Областна администрация – Варна, се провежда кръгла маса на тема „Чистотата и безопасността на Черно море в контекста на военните действия в Югоизточна Украйна“.
От страна на Министерството на околната среда и водите присъстват представители на Изпълнителната агенция по околна среда, Национален институт по метеорология и хидрология, Регионалната инспекция по околна среда – Варна и Басейнова дирекция “Черноморски район”.
На срещата присъстват и представители на Българските военноморски сили, Гранична полиция – Варна, Институт по океанология към БАН, Изпълнителна агенция “Морска администрация”, Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури, Държавно предприятие “Пристанищна инфраструктура”, а домакин на кръглата маса ще бъде Областна администрация Варна.
Обсъжда се вероятността от предстоящи рискове за българската акватория, както и възможностите за превенция, за мониторинг на състоянието, за обмен на данни, за координация на действията и управление на заплахите, свързани с чистотата и безопасността на Черно море в контекста на агресивните военни действия на Русия на територията на Украйна.
Инициативата на вицепремиера цели постигане на по-добра предварителна подготовка, по-добра постоянна комуникация между институциите, както и ефективно сътрудничество, в случай на необходимост.
„В контекста на военните действия в Украйна, България чрез своите институции следва да направи всичко възможно, за да предотврати щета за населението. В това число да имаме всички готови планове за реакция при възникване на криза, свързана с трансгранично замърсяване. Оставаме в постоянен контакт с всички институции“, заяви министърът на околната среда Борислав Сандов.
„Основните заплахи са две. Едната е ядреният комплекс в Украйна, АЕЦ „Запорожие“ и провеждането на военни действия в този район. От това произтича най-голямата заплаха за радиоактивно замърсяване. Другата потенциална опасност е за замърсяване на околната среда от аварии, бедствия. Засега не е установено някакво сериозно замърсяване, но потенциално е възможно“.