Фючърсите на петрола се повишиха в сряда сутринта, след като Русия прекъсна доставките на природен газ за Полша и България, тъй като инвеститорите също оценяват заплахата за търсенето от блокирането на COVID в Китай, съобщава Marketwatch.com
Пазарни драйвери
Държавно контролиран руски гигант Газпром RU:GAZP заяви във вторник, че е намалила доставките на природен газ за Полша и България , тъй като те отказаха да плащат в руски рубли, както поиска президентът Владимир Путин. Фючърсите, проследяващи цената на газа на едро в Европа, достигнаха връх от 119 евро за мегаватчас в началото на търговията в сряда, преди да се върнат до 105,79 евро, печалба от около 4%.
„Притеснение за пазара на ЕС (Европейския съюз), както и за световните пазари на газ е дали Русия ще ескалира допълнително, като намали доставките за други европейски страни“, каза в бележка Уорън Патерсън, ръководител на стратегията за суровини в ING.
„Много реалният риск за още по-нататъшна ескалация предполага, че европейските цени на газа ще останат добре подкрепени“, пише той. „Това ще има преливане на други пазари на газ, особено на азиатския пазар. Европа ще трябва все повече да се конкурира с Азия за гъвкави доставки на LNG (втечнен природен газ), което ще поддържа спот цените на азиатските LNG добре поддържани.
Петролът се възстанови във вторник, като този ход е свързан отчасти с изявление на Народната банка на Китай, обещаващо подкрепа за паричната политика за малкия бизнес и индустриите, най-силно засегнати от COVID-19. Притесненията относно търсенето на суров петрол продължават обаче, тъй като Пекин премина към бързо тестване на жителите. Страховете от блокиране на китайската столица натежаха върху цените на суровия петрол.
Данните за доставките в САЩ също ще бъдат на фокус в сряда.
Американският петролен институт във вторник следобед съобщи, че запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили с 4,78 милиона барела миналата седмица, според източник, цитирал данните. Междувременно доставките на бензин в САЩ са намалели с 3,91 милиона, според източника, докато дестилатите са се увеличили с 431 000 барела.
Официалните инвентарни данни от Администрацията за енергийна информация трябва да бъдат получени в сряда сутринта. Анализатори, анкетирани от The Wall Street Journal, прогнозират, че данните на EIA ще покажат запасите на суров петрол с 600 000 барела, докато доставките на бензин са се увеличили със 100 000 барела, а запасите от дестилати са намалели със 100 000 барела.
Превод и редакция: „Нова Варна“