Можете да разхищавате по-малко храна и да пестите пари. Разхищението на храна е сериозен проблем от етична, икономическа и екологична гледна точка. Представяме ви списък от някои от най-често разхищаваните храни.
Най-често разхищаваните храни
Доста от хората надценяват колко храна ще им е необходима за дадена седмица или как една трета от хората не изяждат остатъците, които запазват. Най- често се изхвърля:
- Маруля (27%)
- Банани (23%)
- Мляко (21%)
- Ябълки (21%)
- Хляб (21%)
- Деликатеси (16%)
- Яйца (16%)
- Месо (15%)
- Моркови (14%)
Нормално е да не изядете цялата си храна, но не е толкова нормално да не направите нещо продуктивно с нея. За щастие, плодовете и зеленчуците – които съставляват по-голямата част от списъка с отпадъци – са сред най-добрите храни за компостиране. В днешно време това е достатъчно лесно, за да може всеки да го прави: Съхранявайте остатъците в контейнер за многократна употреба във фризера си, след което ги занесете за компостиране или се снабдете с устройство за домашно компостиране. Ето пълно ръководство за това как да го направите. Това няма да ви спести пари в магазина за хранителни стоки, но е по-добре за околната среда и в зависимост от това дали използвате компоста в градината си или другаде, може да ви спести малко в дългосрочен план, предаде lifehacker.
Как да спрете да изхвърляте храна
За икономии използвайте по-ефективна система за изготвяне на списъци с хранителни продукти, например приложение, което ви помага да решите какво ви липсва в домакинството и какво трябва да се допълни при следващото посещение на магазина.
И накрая, намерете нови начини за използване на храните, които често се изхвърлят, като например да нарязвате и замразявате банани веднага след като ги купите. От по-старите ябълки може да се направи ябълково пюре, а от по-стария хляб – крутони. Малко мислене може да ви спести време, пари и да намали отпадъците. Печелят всички.
Превод и редакция: „Нова Варна“