Проучване установи, че колкото повече говорите на малките си деца, толкова повече помагате за развитието на мозъка им
Изследователите откриват, че децата на две години и половина, които са чували повече реч в ежедневието си, имат повече миелин в свързаните с езика области на мозъка си. Миелинът е жизнено важен за правилната функция на нервната система.
Миелинът е материал, произвеждан от организма, който се образува около нервите, включително тези в мозъка, и който позволява на електрическите импулси да се предават бързо и ефективно. Учените от Университета на Източна Англия заявиха, че техните открития показват как говоренето на малките деца може да формира развиващия се мозък. В изследването, публикувано в Journal of Neuroscience, са участвали 163 бебета и малки деца, на които са били дадени малки записващи устройства, които са носили в продължение на три дни.
Изследване:
Изследователите са анализирали общо малко над 6000 часа езикови данни, включващи думи, произнесени от децата, и реч на възрастни. Докато са спяли децата са били внимателно поставени в скенер за ядрено-магнитен резонанс, за да се измери миелинът в мозъка им. Изследователите установили, че малчуганите, които са чували повече реч всеки ден, са имали повече миелин, което според тях „вероятно подпомага по-сложната езикова обработка“.
Водещият изследовател професор Джон Спенсър от Факултета по психология на УЕА заявил: „Знаем, че мозъкът на децата се развива много бързо през първите две години от живота им, като обемът на мозъка е около 80 % от този на мозъка на възрастен човек до двегодишна възраст.
„Миелинът е съставен от протеини и мастни вещества и образува изолиращ слой около нервите в мозъка.“
Той добавил: „Представете си, че имате маркуч с много дупки.
„Миелинът е като да увиете маркуча с тиксо – той изолира нервните влакна, като пренася повече „сигнал“ от една област на мозъка до друга.“
Изследователите твърдят, че тяхното проучване е едно от първите, които показват, че слушането на реч е свързано със структурата на мозъка в ранна фаза на развитие.
Превод и редакция Нова Варна