Бившият областен управител на Варна Благомир Коцев изпрати своя позиция до медиите, във връзка с множеството ремонти, започнали на територията на града през последните седмици. По негови думи този факт опровергава твърдението, че той е блокирал бюджета на Варна, в качеството си на областен управител. Коцев заяви още, че е внесъл искане за предоставяне на подробна справка по обекти с оповестяване на количествено-стойностни сметки, както и времеви график на изпълнение на ремонтите
Публикуваме цялата позиция на Коцев (без редакторска намеса):
„Предизборно във Варна стартираха множество ремонти, което е учудващо на фона на заявките, че в качеството ми на областен управител съм блокирал бюджета на Варна. Радвам се, че строително-ремонтните дейности в града опровергават това нелепо внушение. В продължение на инициативата ми за граждански контрол над ремонтите, извършвани от Община Варна, внесох искане за предоставяне на подробна справка по обекти с оповестяване на количествено-стойностни сметки, както и времеви график на изпълнение на заложените за ремонт и реконструкция улици, междублокови пространства, детски и спортни площадки, планирани за настоящата година, в рамките на обявената програма на стойност 175 милиона лева.
Обезпокоително е и че средният разход за обект е близо 2 милиона лева. Факт е, че никой не е наясно какво и защо точно се ремонтира и най-важното – какви обществени средства ще бъдат изразходвани. Гражданите не са наясно в какъв обем ще се изпълняват ремонтите, не знаем и какви са сроковете за изпълнение – още повече че някои важни улици (като „Васил Друмев” например) стоят разкопани вече три седмици, натрупани са строителни материали, но почти нищо не се прави по тях, въпреки че преминаването е напълно блокирано.
В писмото си до Община Варна пиша, че считам, че огласяването на конкретен времеви график на строителните дейности би имало дисциплиниращ ефект върху изпълнителите и освен това би било високо оценено от гражданите, които към момента са в неведение за какъв период следва да се мобилизират относно неудобствата, свързани с реализиране на даден ремонт. Отделно, гражданите могат да бъдат част от ефективен контрол в помощ на общината срещу възможни злоупотреби с некачествени ремонти или такива с влагане на по-малко от заложените материали, стига да разполагат с количествено-стойностни сметки на обектите.
Очаквам подробна справка от общинската администрация и предвид факта, че заложеният обществен ресурс на практика не е наличен, а представлява заем, които ще връщаме със своите данъци през следващите години“.