in

Кой е най-старият морски фар във Варна? – рубрика „Непознатата Варна“ (ВИДЕО)

Снимка: "Нова Варна"

В новия епизод на рубриката „Непознатата Варна“, се гмуркаме в света на морските фарове, които не само осигуряват безопасност на корабоплаването, но и пазят истории от миналото. За да разберем повече за тези светлини в морето, се срещаме с Марияна Морарова, опитен екскурзовод, която ни повежда през вековете на историята и тайните, скрити в тези уникални съоръжения.

ВИДЕО:

„Фаровете са повече от просто навигационни устройства“, казва Морарова. „Те са свидетели на историята, които от векове дават светлина и надежда на моряците.“ Тя ни връща назад във времето, когато фаровете са били символи на безопасност и ориентация, започвайки от древните огньове, използвани по бреговете на Черно море, до днешните електрически крушки.

Морарова споделя и любопитни факти за първите фарове по българското Черноморие, построени от френската компания „Lа Compagnie des Phares de l’Impere Ottoman“. Тези фарове, включително тези на нос Галата и Варна, са изиграли ключова роля в навигацията. „Първите седем фарове са били издигнати на два етапа, като са обслужвали не само българските брегове, но и международните води,“ обяснява тя. Тези структури продължават да функционират, дори след като България става независима държава през 1908 година.

По време на интервюто, Морарова също така разказва за модерните фарове, включително текущият фар във Варна, построен през 1986 година. „Интересно е, че най-старият варненски фар, известен като ‘червения фенер’, се е намирал в другия край на пристанището,“ споделя тя. Днешният фар е украсен с мозаечно пано, изобразяващо св. Николай, покровител на моряците. Морарова разкрива, че „релефите на Георги Димитров и цар Фердинанд, макар и в различни периоди, са гледали в една и съща посока от фара, символизирайки непрекъснатостта на морската история.“

Снимка: „Нова Варна“

Завършвайки разговора, Морарова признава: „Моят любим фар е именно този във Варна. Той не е просто част от историята – той е част от моя живот и обич към морето.“

Този епизод от „Непознатата Варна“ не само разкрива техническите аспекти на фаровете, но и подчертава тяхната символична стойност, както и връзката им с човешките съдби. Ако искате да научавате още интересни истории за места, личности и събития, следете рубриката ни „Непознатата Варна“.

Публикувано от Зоя Георгиева