in ,

Георги Костов в битка за прозрачност в община Варна: Информацията се крие умишлено. Има ли злоупотреби с обществени поръчки?

Снимка: Нова Варна

На 2 октомври 2024 г. в брифинг Георги Костов сподели подробности около започналите дела във връзка с отказа на Община Варна да предостави достъп до обществена информация. Основният фокус беше първото дело, свързано с отказана информация за консултантските фирми, които работят по обществените поръчки на Варна.

Гледайте видеото тук:

Г-н Костов поясни, че завежда делото поради отказ на Община Варна да даде данни за конкретните консултанти, участващи в процеса на писане на обществени поръчки: „Започваме поредица от дела във връзка с отказа за достъп до обществена информация. Първото дело е за отказ от обществена информация относно кои са консултантските фирми и съответно лица, които ще пишат обществените поръчки на Варна.“

По думите му, макар тези фирми и лица да не са част от Общината, тя отказва да разкрие имената им. Г-н Костов подчерта: „Закона категорично казва, че ако няма информация, тя не може да се поиска, но те отказват достъп до такава информация.“

Отговорът на въпроса защо се отказва достъп до информацията не беше ясен, тъй като, според него, в писмените отговори не е посочен мотив: „Самото дело е във връзка точно с това, че няма мотив за този отказ.

Причината за интереса към тези консултанти идва от подадени сигнали за нередности около обществените поръчки на Община Варна. Георги Костов добави, че тези сигнали идват от граждани и юридически лица, а не от политически партии: „Имаме подадени сигнали за нередности при обществените поръчки на Варна и начина, по който те се формират.“

Той подчерта, че търсенето на тази информация е важно за проверка на твърденията и сигналите: „На този етап, за да публикуваме техните твърдения, ние желаем да придобием информация, за да проверим фактите.“

Освен това, г-н Костов спомена и за второ дело, което ще се разглежда след месец. То е свързано с гражданските договори, сключени от Община Варна с физически лица. Според него, има два договора, сключени по-рано тази година – един на стойност 8000 лева и друг на стойност 8800 лева. Той обясни, че се търси яснота по въпроса колко още физически лица са получили средства от касата на кмета и какви услуги те предоставят: „Очакваме да получим отговор за кои са договорите, които сключва Общината Варна с конкретните физически лица, за какви услуги и колко пари им е плащала.“

Г-н Костов коментира, че борбата за прозрачност продължава. Той завърши с послание към обществеността: „Редно е да има прозрачност и да се каже на обществото кои са тези консултанти.“

Заключението от този дълъг процес е ясно: битката за прозрачност в институциите не е просто юридическа процедура, а основен стълб на демокрацията. Отказът на Община Варна да предостави достъп до информация поставя под въпрос доверието в управлението. Прозрачността не е лукс, а право на гражданите. Тези дела не са само правни спорове, те са символ на усилията за по-ясна, отговорна и справедлива власт. Разкриването на истината е пътят към изграждането на една по-добра и честна обществена система, за която всички се борим.

Публикувано от Зоя Георгиева