in

Отложи се поредният край на света – Йелоустоун не изригна

Учените отхвърлиха твърденията, че вулканът в националния парк Йелоустоун се готви да изригне. Неотдавна американски медии съобщиха за започнала подземна активност и миграция на дивите животни в резервата, по което се съдело за предстоящо изригване.

yellowstone 2

Това съобщиха руски медии като се позоваха на американски специалисти вулканолози и геолози.

Някои дори определиха деня на катастрофата – 28 април 2014 г. Днес вече е 30 април, а няма ни най-малък знак за такава дейност.

В началото на месеца след силно земетресение и масово движение на дивите животни от парка Йелоустоун някои медии и блогъри предположиха, че предстои да се активизира едноименният вулкан и да предизвика глобална катастрофа. На науката е известно, че преди 2,1 милиона години този вулкан покрил с пепел 1/4 от територията на сегашните САЩ.

Последното „събуждане“ на вулкана е било преди 600 хилядолетия и периодичността може да се проследи по геоложката история на американския континент.

Експертите и вулканолозите обаче не смятат, че миграцията на бизоните и елените и зачестилите земни трусове в Йелоустоунския национален парк са предвестник на ново чудовищно изригване.

Макар земетресениятта в началото на април да бяха най-силните от 30 години насам, това все още не е достатъчно доказателство за повишена вулканична дейност. Тези трусове не предизвикват опасения, казва Питър Сървели, вулканолог от Геоложката служба на САЩ.

„Засега не виждам никакви основания да се говори, че в Йелоустоун ще има изригване“. Данните от сеизмомерите и GPS-приемниците показват, че не може да се очаква никаква катастрофа. Освен това Сървели посочва, че е невъзможно точно да се предсказват изригванията: вулканът може да изненада учените, но това едва ли ще се случи в близките 10 хиляди години.

Според Питър Сървели Земята може да се страхува по-скоро от падането на огромен астероид, отколкото от вулканично изригване.

По думите на геолога Иля Биндеман от университета в Орегон сега Йелоустоунският вулкан може да се смята за „умиращ“. При последното му активизиране височината му се е сринала и образувала гигантска падина. Затова преди да настъпи следващото му катастрофално пробуждане, вулканът трябва да премине нов цикъл на развитие.

„Не мисля, че това ще стане в обозримо бъдеще, във всеки случай не и в близките 1-2 милиона години“, добавя Биндеман.

Най-опасното изригване в историята на човечеството е на вулкана Тамбора в Индонезия през 1815 г. В атмосферата тогава попадат 150 – 180 куб. км пепел, поради което спада температурата на цялата планета. Затова следващата 1816-а е известна като „годината без лято“.

Публикувано от Редакция "Нова Варна"

Изпращайте ни вашите сигнали и снимки от Варна и региона по всяко време на чрез платформата signali.novavarna.net , на имейл press.novavarna@gmail.com или на нашата фейсбук страница https://www.facebook.com/media.novavarna
За реклама - https://novavarna.net/реклама/