Реабилитацията на партиите минава през това партиите да започнат да правят реални политики. Хората ще отидат да гласуват не защото някой ги е задължил със закон, но тогава, когато видят, че нещо в политиката започва да се променя. Това заяви на пресконференция Георги Първанов, президент на Р България /2002-2012/. В коментар на намеренията за въвеждане на задължително гласуване, той подчерта, че това е механизъм да се елиминира ефекта на купения вот, но не бива политическият дебат на този етап да се изчерпва с тази тема.
Президентът реабилитира предишна идея – на територията на „Дондуков” 2 да бъде изработена декларация на национално съгласие, в която да залегнат няколко ключови политически въпроса, като първа точка трябва да бъде бюджетната политика за следващата година, консенсус по енергийната политика на България и промени в Избирателния кодекс.
Трябва да има консенсус по енергийната политика на България заради изключително тежкото състояние, в което се намира българската енергетика и сериозните предизвикателства, пред които сме изправени, заяви Георги Първанов. Той е категоричен, че натискът на Брюксел и опитът с политически, геополитически и геосратегически аргументи да се спре реализацията на „Южен поток” са неприемливи. Президентът е на мнение, че дори от най-високо ниво в Брюксел не могат да кажат, че докато не се оправят отношенията между Русия и Украйна, проектът „Южен поток” няма да стартира. „В това време, в това „докато”, природният газ от Русия тече по „Северен поток”, този двоен стандарт за нас е неприемлив”, коментира Първанов и допълни, че позицията на АБВ е, че България не може да става заложник на тази геополитическа игра. Президентът бе критичен и по въпроса за начина, по който се работи по проекта от българска страна – процедурата за избор на българска фирма за изграждането на проекта е опорочена и е направена така, че да обслужва един човек, обясни Първанов. Той смята, че това ни злепоставя в очите на Брюксел и дава хляб опонентите на проекта.
Не търпи отлагане и въпросът как ще изглежда бъдещето на ядрената енергетика в България, заяви президентът Първанов. В новата стратегия този въпрос е решен по-бледо, слабо и неясно, отколкото във всички предишни стратегии. И освен записаното положително отношение към развитието на ядрена енергетика, няма никаква конкретика за проекти, обясни председателят на АБВ. Той смята, че в стратегията по въпроса трябва да залегне удължаване на срока на експлоатация на 5 и 6 реактор на АЕЦ „Козлодуй”, по степен на готовност – реализация на други ядрени проекти, сред които е и „Белене” и изграждане на седми блок в АЕЦ „Козлодуй”.
По въпроса за управлението на енергийните дружества, президентът определи положението като тежко и драматично. И основната причина е грубият субективен подход при формирането на ръководствата на тези дружества, категоричен е той. Председателят на АБВ отново подчерта липсата на логика в твърдението, че държавата е лош стопанин на тези дружества – от една страна, от друга – стопанисването да се предоставя на чуждестранни фирми.
В контекста на идеята за декларация на национално съгласие, където Първанов посочи и промени в Избирателния кодекс, той заяви, че трябва да се изчистят онези детайли в закона, които улесняват изборната търговия. Президентът е на мнение, че темата за промяната на Изборния кодекс може да се върне и към идеята за мажоритарен вот, тъй като е видно, че българите са активни по отношение на личностите. И отново посочи тезата на АБВ за вариант 50/50 – смесена избирателна система, както и рязко свиване на субсидиите на партиите.
По въпроса за датата на предсрочни парламентарни избори, президентът Първанов заяви, че позицията на АБВ е за бързи, но не прибързани избори. Той е категоричен, че правителството е в агония и това не бива да продължава прекалено дълго. Датата има значение от гледна точка на изборния процес, обясни Първанов. Той обаче смята, че време за предсрочния вот в началото на септември е изгодно и би обслужило само „майсторите на технологията Цветанов и Пеевски”. „Те си имат създадена система, те си имат парите, те си имат медиите, те си имат всичко. Това няма да бъде равноправен изборен процес и кампания – на тях има трябват десет дни, за да задействат тази система и да получат желания резултат“, коментира той. Първанов е категоричен, че партии и коалиции, които държат на коректност, както АБВ, имат нужда от малко повече време, за да стигнат до хората с идеите си и да спечелят доверието им – така, както е и смисълът на кампанията.
Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…
Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…
Стана ясно, че трима души са с опасност за живота след взрив на газова бутилка…
От няколко години в Народно читалище „Съзнание 1926“, град Белослав функционира клуб за хора с…
В момента е сезонът на киселото зеле. Но това е един огромен ангажимент защото трябва…
Според поверията се смята, че от днешния празник денят започва да расте по малко, колкото…
Leave a Comment