in

Българските адвокати на курс по дела за лекарски грешки

Български адвокати ще бъдат обучавани от свои чуждестранни колеги как да действат при лекарски грешки. Нашите медици ще черпят опит за това с какви трудности биха могли да се сблъскат и как да се справят с тях в условията на сега действащото българско законодателство. Това ще стане по време на международен семинар, който се открива в София утре, съобщиха от Висшия адвокатски съвет, който е сред организаторите на проявата. Предвижда се в него да участват 116 български адвокати.
Основният проблем за родната действителност е, че няма дефиниция какво е лекарска и какво медицинска грешка, както и определение за тези понятия, както и правна уредба, обясни Ралица Негенцова, председател на адвокатския съвет.
Това е причината до момента да не се знае колко дела са заведени от пациенти срещу болници и лекари, както и колко от тях са приключили с присъда. Сега при подобни казуси се завежда жалба по реда на Наказателния кодекс като за „деяния по непредпазливост, от които са последвали телесни увреди или смърт”, поясни председателят на Софийската адвокатска колегия Петър Китанов.
По данни на „Евробарометър” в последните няколко години в България са водени над 1000 дела срещу лекари и болници.
Според адвокатите нашата страна се нуждае от приемането на закон за закрила на пациентите. Такъв нормативен акт беше внасян в две предишни Народни събрания, но така и не беше приет.
Според Негенцова и колегите й са нужни спешни дебати за приемането на закона, както и да се дефинират понятията „лекарска” и „медицинска” грешка. Те са на мнение, че трябва да се създаде и досъдебен арбитраж за разрешаване на спорове между пациенти и медици. Арбитражна комисия и агенция са належащи, ще настояваме за създаването им, както и за закон за закрила на пациентите.

Източник: monitor.bg

Публикувано от Дамян Дамянов