„Фейсбук“ тайно е манипулирал емоциите на 700 хил. свои потребители, предадоха агенциите.
Компанията съвместно с учени от университета Корнел в щата Ню Йорк и Калифорнийския университет в Сан Франциско са използвали социалната мрежа, за да променят съдържанието на информации, поствани от група англоговорещи потребители с цел проучване на начина, по който те въздействат на емоциите им. Експериментът е продължил една седмица от 11 до 18 януари 2012 г., а резултатите са публикувани на 17 юни т.г. в американско специализирано издание.
Експериментът трябвало да установи дали „емоционалното заразяване“, предизвикващо възмущение сред потребителите на интернет, повдига въпроси от етичен характер. Авторите са искали да разберат дали броят на позитивните или негативните съобщения, прочетени от потребителите, влияе на съдържанието на публикуваните от самите тях постове в социалната мрежа. Те установили, че избраните за проучването потребители на „Фейсбук“ са започнали да употребяват повече негативни или позитивни думи в зависимост от коментарите. Според учените „тези резултати показват, че социалните мрежи действително са предпоставка за масова емоционална зараза“. И при други изследвания е наблюдаван този феномен, но това проучване е уникално от гледна точка на това, че авторите му са „манипулирали“, според собствените им думи, данните. Учените подчертават, че изследването им „отговаря на политиката за използване на данни, която всички потребители са длъжни да приемат, създавайки си профил във „Фейсбук“.
Публикуването на резултатите от проучването обаче предизвика голямо недоволство сред потребителите на социалната мрежа. Някои от тях изразиха „дълбокото си притеснение“, като определиха използвания метод като „смущаващ“ и дори „демоничен“. „Несъмнено това е легално, но дали е етично?“, написа американското издание „Атлантик“. „Фейсбук“ се извини на потребителите. Сюзан Фиск от университета Принстън обяснява пред „Атлантик“, че се е свързала с авторите, за да ги запознае с притесненията относно експеримента. Те отговорили, че ръководството на техните университети е одобрило тази работа, „защото „Фейсбук“ системно манипулира съдържанието на разпространяваните в него информации“.
Източник: „Сега“