Работната заплата и/или пенсията формират над 81% от доходите на българите, информира Националният статистически институт.
От какво обаче друго печели българинът в днешните трудни времена?
Българските домакинства държат малко над 40.5 млрд. лв. на депозит в банки. Това е третата най-висока стойност на спестяванията на населението, след достигнатите 40.9 и 40.7 млрд. лв. през май и април.
Само от началото на годината лихвите, платени от банките за депозити, са 663 млн. лв.
За цялата 2013 г. те са 1.369 млрд. лв.
По данни на Агенция по вписванията, от началото на годината са сключени над 95 000 сделки с недвижими имоти. Това е малко по-малко от сравнимия период на година по-рано, въпреки обявеното възстановяване на пазара.
Наемът, или поне според обявените договори, също са по-малко – 12 000 спрямо над 17 000 за първите шест месеца на 2013 г.
Въпреки пониженията на сделките обаче, недвижимите имоти са добър доход за част от населението ни,
независимо каква е причината за продажбите (най-вече) – емиграция, миграция или продажба с цел задоволяване на необходимости от първа необходимост.
Да притежаваш земеделска земя и да я отдаваш под аренда носи добър и в доста от случаите сигурен доход. В най-лошия случай рентата ще е около 30 лв./декар, докато в Добричко тя дори може да надхвърли 100 лв./декар.
За първите шест месеца обаче е отчетен спад от над 10 000 договора спрямо периода януари – юни на 2013 г.
Малко над 31 000 договора обаче са съчетани с по-високи нива на рентите.
Увеличаващата се бройка на емигрантите съвсем естествено се отразява и на изпратените пари у нас. По данни на БНБ през май у нас са влезли 85.2 млн. евро, или по близо 2.7 млн. евро на ден.
За първите пет месеца на годината емигрантите са изпратили над 369 млн. евро. Ръстът идва на фона на 11% безработица у нас, което кара все повече хора да търсят работа и в странство.
Въпреки ръста на междуфирмена задлъжнялост, която е една от най-големите проблеми в икономиката ни, собственият бизнес е добра инвестиция. Поради малкия пазар обаче, за да се превърнем малкият бизнес в голям, трябва да го насочим към съседните страни, което никак не е лесна задача.
От какво се възползват определена група хора у нас – това са капиталовите пазари във всичките му разновидности – директно инвестиране, взаимни фондове или доверително управление.
Според статистиката за 2013 г. индексът на сините чипове е нараснал с над 42%, което го поставя на едно от челните места в света.
През 2014 г., по данни на БАУД, у нас има девет взаимни фонда, постигнали над 10% доходност за седем месеца спрямо едва 3-4% годишен доход от депозити.
* Материалът е с аналитичен характер и не представлява препоръка за покупка и продажба на ценни книжа.
Анализът е публикуван първо в Bnews.