Хамбург е омайно привлекателен през деня. Хамбург е романтично – меланхоличен през нощта. В Хамбург се чувства вкусът на свободата и се улавя ритъмът на прогреса. Отпуснете сетивата си и се насладете на дъхавата атмосфера, която ви обгръща.
Белязан от стремежа на една могъща империя да властва над света, Хамбург продължава неуморно да се бори да запази наследството и завета на своите предци. Като едно от най-развитите пристанища в Европа (третото по големина в Европа и девето в света), Хамбург е сред водещите имена в световната търговия и международните икономически отношения. Навсякъде в града ще видите символите на прогреса и самоусъвършенстването.
При разходката си из Хамбург не пропускайте да посетите района на безмитните складове край пристанището (най-големият в света и обявен за културен паметник от 1991 г. насам), рибния пазар и главната търговска улица „Мьонкебергщрасе”. Няма как да не забележите и търговската сграда от 30-те години на XX в. Чилехаус, която се откроява с причудливата си архитектура, наподобяваща корабен нос. В Хамбург са и най-старата ботаническа градина в Германия „Planten un Blomen” (където често се устройват театрални представления и музикални събития, подсилвани с водно-светлинни ефекти), и Планетариумът в Градския парк (затвърждаващ славата на Хамбург като един от най-зелените градове в Европа).
Идете в Хамбург без очаквания – те няма да бъдат оправдани. Хамбург е Свободният град – и като такъв ще ви предложи много повече от онова, което сте си представяли. Просто му се насладете.
Разположение
Хамбург е вторият по големина град в Германия (след столицата Берлин) и най-голямото пристанище в страната. Разположен е върху полуостров Ютланд в северната част на Германия, при вливането на реките Алстер и Биле в река Елба.
На юг Хамбург граничи с континентална Европа, на север – със Скандинавието, на запад със Северно море, а на изток с Балтийско море. Островите Нойверк, Шархьорн и Нигехьорн (разположени в Северно море) административно също се числят към Хамбург.
Територията на Хамбург е прорязана от множество реки и канали, над които са построени повече от 2500 моста. Така Хамбург се превръща в града с най-много мостове в Европа. Минаващата през центъра на града река Алстер е изкуствено преградена и образува две езера – Биненалстер и Аусеналстер. Административно Хамбург се поделя на 7 района, обхващащи общо 104 квартала.
История
Според археологическите проучвания земите на Хамбург са били заселени още през късния палеолит и неолита, но първите сигурни сведения за заселници са от IV в. пр. Хр. В началото на IX в. франкският крал Карл Велик решава да въведе християнството по тези земи и построява църква, а за нейна защита е издигната крепостта Хамабург. През 831 г. синът му, император Людовик Благочестиви (по-известен като Луи Благочестиви) превръща района в епархия, която скоро се разраства до архиепископия.
През 845 г. Хамбург е превзет и разрушен от викингите, а след тях се заселват и ободритите (славянски племена). След като през 1030 г. градът е опожарен от полския крал Миежко II Ламбърт, династията на Шаунбургските графове помага на Хамбург да възкръсне от пепелта. Разраства се строителството, населението се увеличава, построено е търговско селище, а през 1189 г. в знак на благодарност за указаната подкрепа в Кръстоносните походи, германският крал Фридрих I Барбароса дава на Хамбург статута на свободен императорски град и правото на безмитни търговия и корабоплаване до Северно море.
В следващите години Хамбург става един от водещите търговски лидери в Европа. През XIV в. се включва в основаването на съюза на търговски гилдии в Северна Европа Ханза (поддържащ монопол в Балтийско море, част от Северно море и голяма част от Северна Европа), през 1558 г. е отворена една от първите германски търговски борси, а през XVII и XVIII в. (след разпадането на Ханза) Хамбург достига своя разцвет в търговско отношение.
През 1815 г. Хамбург става част от Германската конфедерация, през 1867 става член на Северногерманския съюз, а през 1871 се присъединява към Германската империя. През XX в. градът се превръща в изходен пункт за множество презокеански дестинации, както и в централа на най-голямата презатлантическа параходна компания „Хамбург – Америка”. Хамбург успява да оцелее по време на Втората световна война и днес е с амбициите да си възвърне господството върху морските пътища.
Забележителности
Като повечето западноевропейски градове и Хамбург се отличава със забележителна разностилова архитектура и величествени сгради. Но запазена марка на пейзажа са шестте кули, които се издигат последователно на фона на останалите постройки и будят любопитството на посетителите още с приблежаването на града по вода. Това са кулите на 5-те основни църкви в Хамбург – „Св. Михаил”, „Св. Николай”, „Св. Якоб”, „Св. Катерина” и „Св. Петър“, както и видимо отличаващата се от тях кула на Кметството.
Тук е мястото да се отбележи, че по време на Реформацията през XVI в. Хамбург приема Лутеранството. И въпреки че повечето църкви в града днес са протестантски, започва да се забелязва все по-силно влияние на римокатолицизма. Все пак основните религиозни символи на протестантската вяра си остават емблема на Хамбург. Най-известният от тях е църквата „Св. Михаил”, построена през втората половина на XVII в. След като през 1750 г. сградата е разрушена от гръм, през 1786 г. тя е изградена отново в днешния си вид. Това е най-големият храм в Хамбург, а бароковата му кула се извисява на 132 м. височина и от векове служи за отправна точка на корабите, плаващи по река Елба. Посветена на Архангел Михаил, над входа на църквата ще ви посрещне величествена бронзова статуя на светеца, борещ се с Дявола.
Достоен съперник на „Св. Михаил” е църквата „Св. Николай”, която днес изпълнява функцията на мемориален паметник от Втората световна война (когато е разрушена). През XIX в., със своята 147,3 – метрова кула (която оцелява след бомбардировките), храмът „Св. Николай” е бил най-високата сграда в света (преди да бъде завършена катедралата в историческата столица на Нормандия Руен през 1876 г.). Правени са й няколко реконструкции с цел да бъдат съхранени постоянно рушащите се останки на църквата. През 1993 са монтирани 51 камбани, които да подсилват значението на мемориала. От 2005 г. във вътрешността на кулата функционира асансьор, който ще ви изкачи до платформа на 75 м. височина, откъдето да се насладите на панорамна гледка към Хамбург и към стария Складов район.
През 1968 г. кулата на църквата „Св. Николай” отстъпва първата позиция по височина в Хамбург, след като бива завършена телевизионната кула в града. Кръстена на немския физик Хайнрих Херц, тя се издига на височина 279,8 м. Отворена е за посетители на 128-ия метър, където има наблюдателна площадка и където се устройват скокове с бънджи. Над нея има панорамен ресторант, предпочитано място за съзерцаване на залеза.
На фона на старинната архитектура на църковните кули се отличава модерната визия на Кметството на Хамбург. То е построено в края на XIX в. и оттогава е седалище на местния парламент. В него се помещават 647 богато украсени зали и стаи. Кулата му е висока 112 м., а до върха й водят 436 стъпала. В двора му блика пищен фонтан със статуя на древногръцката богиня Хигия (богиня на здравето). Монументът е построен в памет на жертвите на епидемията от холера през 1892 г., а след това започва да се използва за охлаждане на въздуха в сградата. На фасадата на Кметството е изписано на латински мотото на Хамбург „Нека свободата, която са извоювали предците, да се запази за следващите поколения”. Във фоайето (което е отворено за посетители) често се организират концерти и изложби, а в Императорската зала на първия етаж, се устройват официални мероприятия със светски личности.
Забележителностите на Хамбург не могат да бъдат преброени. Тук има над 40 театъра (2 от които държавни – „Deutsches Schauspielhaus” и „Thalia”), 60 музея (сред които Музей на подправките, Музей на еротичното изкуство, Музеят на изкуството, Международният военноморски музей, Историческият музей) и 100 музикални сцени и клубове. Тук, през януари 1678 отваря врати първата обществена опера в Германия (преустройвана два пъти), от чиято сцена легендарната Монсерат Кабайе започва своята кариера. Пак тук, за първи път в страната е изигран мюзикълът „Котките” на Андрю Лойд Уебър.
Сред най-популярните туристически атракции в Хамбург са още:Мостът „Кьолбранд” (построен през 1974 г., за да свързва пристанището на остров Вилхемсбург с най-дългата магистрала в Германия и в Европа), „Miniatur Wunderland” (най-големият музей с железопътни макети в света с обща дължина на линиите 12 км, обособени в 5 зони), Зоологическата градина Хагенбек (първата в света без клетки за животните), Централната гара (от 1906 г., с най-голям трафик на пътници в страната) и разбира се, нощният живот на Хамбург, съсредоточен около Биненалстер и квартала на червените фенери.
Източник: rozali.com