Категории: Други

„Страните от ЕС сами да си строят газопроводи“, заявяват от „Газпром“

Реклама

Спирайки „Южен поток”, „Газпром” има намерение да принуди страните от ЕС сами да строят газопроводи на своя територия, информира вчера в. „Комерсант”, цитиран от „Монитор“. Източник на изданието от газовия гигант обяснява, че компанията не е променила плановете си да спре транзита на синьо гориво през Украйна към Европа. Това може да се случи през 2020 г., когато изтича договорът между Москва и Киев за пренос на газ.Очаква се количествата, които сега минават през Украйна, да бъдат пренасочени към тръбата, за чието строителство се разбраха преди дни в Анкара президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Ердоган. Нейният капацитет ще е 63 млрд. куб. метра, колкото трябваше да бъде „Южен поток”, припомня вестникът. Най-вероятно маршрутът на новия газопровод ще мине по най-краткия път под Черно море паралелно със „Син поток”, до западната граница на Турция с Гърция. Именно там ще бъде създаден газов хъб, който ще стане алтернатива на сегашния пункт на раздаване на горивото от Украйна, прогнозират експерти пред „Комерсант”.„Някои политически сили в ЕС и САЩ мислеха, че спирането на „Южен поток” ще принуди „Газпром” да използва украинската газопреносна система, но руското ръководство даде да се разбере,че това няма да стане”, коментира зам.-ръководителят на Фонда за национална енергийна сигурност Алексей Гривач. Той смята, че сега газовият гигант поставя Европа пред свършен факт, но е убеден, че още има време за договаряне на нови маршрути.  „Подобна конструкция напълно ще промени конфигурацията на газовите потоци в Южна и Централна Европа и силно ще увеличи геополитическата тежест на Турция като транзитна страна”, пише още „Комерсант”. Нещо повече – ако този план се осъществи, на европейските страни ще се наложи самостоятелно да строят газопроводи от хъба на турско-гръцката граница, категорични са от ”Газпром”. Неговите източници обясняват, че на България и Гърция няма да се наложи да „теглят” тръби от хранилището, тъй като са близо.Италия, която получава най-голямо количество природен газ през Украйна (около 25 млрд. куб. м), ще трябва да направи малко разширение, за да стигне до новия хъб. За снабдяването на Австрия, Словакия и Унгария обаче ще е необходима нова крупна газопреносна система с мощност 20 млрд. куб. метра в година. От газовия гигант обясняват, че има и друг вариант, който предвижда   разширяване на доставките по „Северен поток”тъй като и сега Австрия и Словакия получават газ от там чрез Чехия по газопровода „Опал”. Освен необходимостта от строителство на тръби от европейците източникът на „Комерсант” вижда още препятствия пред осъществяването на подобен план. Едно от тях са дългосрочните договори между „Газпром” и европейските му партньори, в които е указан пунктът на раздаване на газа, идващ от Украйна. За по-голямата част от горивото това е австрийският Баумгартен. Руският гигант ще трябва да убеди европейските страни да изберат именно новия турски хъб.

„Южен поток” гласен без договор за транзит

На заседанието на МС в сряда Бойко Борисов изтъкнал пред министрите заслугата на кабинета за спазването на европейските правила.

Сред документите по проекта „Южен поток” не фигурира и не е подписан дългосрочен газотранспортен договор. Към момента няма и завършен финансов модел по проекта. Това съобщиха вчера от Министерския съвет, след като по изричното настояване на премиера Бойко Борисов цялата документация по проекта му беше предоставена. Точно липсващите документи обаче са пряко свързани с изясняване на ползите за страната ни от изграждането на газопровода на българска територия, уточниха от „Дондуков” 1. След като се запознал с наличната информация пък, Борисов разпоредил на министрите на енергетиката и на икономиката Теменужка Петкова и Божидар Лукарски да изготвят правен, икономически и финансов анализ на събраните документи, който да представят идната седмица и в Брюксел.„Или сме най-важна и най-обичана страна от Русия в региона, или сме най-стриктни в спазването на европейските правила.” Такова тълкуване по време на заседанието на МС в сряда пък направил премиерът на думите на руския президент Владимир Путин, че „Южен поток” се спира заради нашата страна, стана ясно от публикуваната вчера стенограма. „Не беше посочена нито Австрия, нито Унгария, нито Словения, нито Сърбия, бяхме посочени само българите”, изброява Борисов останалите страни, през които трябваше да мине тръбата, но останаха извън изказването на Путин от Турция. Още в сряда премиерът заръчал на Петкова и Лукарски да подходят много отговорно към кризата с „Южен поток”. „Защото ако се окаже, че поради липса на финансиране се спира „потокът” (има и такива твърдения), да не се окаже, че пак ще станем донор, както в другите проекти. Толкова са важни за България, че накрая вместо да печелим даваме огромни пари! Не искам това да се случи по наша вина”, отсича Борисов.

Реклама
Leave a Comment

Последни новини

Царят на трапезата: Как да приготвим най-вкусния тиквеник

Едно от най-вкусните ястия през това време от годината е тиквеникът. Той присъства на трапезата…

преди 7 часа

Идва Андреевден. Как се подготвя празничната трапеза

След няколко дни, в самия край на ноември, на 30-то число от месеца, православните християни…

преди 7 часа

Новата седмица започва с празник. Ето кой има имен ден в понеделник

Утре, на 25 ноември отбелязваме деня на Свети Климент Охридски. Софийският университет, който носи неговото…

преди 8 часа

Масови полицейски проверки по пътищата на страната

10 983 моторни превозни средства са проверени в рамките на разпоредената специализирана полицейска операция за…

преди 8 часа

Няколко вида чай, които ще ви избавят от кашлицата

Кашлицата е рефлекс, който тялото ви използва, за да ви помогне да изчистите дихателните си…

преди 10 часа

Това е рецептата за най-вкусната супа топчета

Супа топчета е една от любимите на децата. Ако я приготвите както трябва ще впечатлите…

преди 10 часа