Организмът ни през зимата се нуждае от повече енергия, тъй като изразходва повече калории за поддържане на телесната температура.
Заради този допълнителен разход на енергия и по-суровите условия на околната среда, храненето става изключително важно перо в ежедневната грижа за себе си.
Задължително условие е храненето да е достатъчно и се осигуряват необходимите калории за поддържане на физиологичните процеси на органите и градивните елементи за мускулатурата и образуването на белтъци, за да се поддържа силата на имунитета.
В този смисъл храненето трябва да е балансирано, на равни интервали през деня, за да се предотврати спадът на кръвна захар и последващите мудност, загуба на тонус, световъртеж и несигурност при придвижването.
Приоритет трябва да се дава на топлите храни, супи и ястия и се консумират постоянно горещи напитки – предимно чай, мляко с мед, с какао, капучино, дори само кафе. Според вкуса и предпочитанията към тях е подходящо да се добавят мед, канела, ванилия, настърган джинджифил, които имат загряващ тялото ефект.
Подходящите супи са с месо или застройка, не случайно пилешката се дава като лек срещу грип и простуда.
Препоръчително е зеленчуците да се консумират приготвени под формата на ястия. Имат се предвид картофи, чушки, домати, тиквички и други, които няма как да са сезонни. Колкото и да сте почитатели на салатите, те остават вкусно предястие, тъй като парниковите не съдържат кой знае какви витамини и други ценни вещества. По-полезните салати са тези от настъргани моркови, ряпа и др. кореноплодни.
И при ястията, и при приготвянето на салатите, можете да наблягате на бобовите култури и царевица.
Всякакъв вид подправки при приготвянето на салатите и ястията са подходящи, особено червен и черен пипер, куркума, джоджен, чубрица, босилек, риган, чили, чесън на прах, дори свеж магданоз и копър. Кромид лук, скилидките чесън, празът си остават силно препоръчителни за семейната трапеза вечер.
Акцент в храненето трябва да се постави върху приема на белтъчни храни и полезните мазнини. Такава група оформят рибата, особено мазна, чистото месо, яйца, мляко и млечни продукти.
Мазнини следва да се приемат, но с животинските не бива и да се прекалява, тъй като те предразполагат и задълбочават възпалителните процеси и затормозяват организма при боледуване и бързото излекуване.
Сладките продукти могат да заредят с енергия и топлина, но за малко. След обичайното покачване на кръвната захар след тяхната консумация, последващият й спад може да доведе до влошаване на вече наличен дискомфорт – и се проявят зиморничавост, сънливост и ниска продуктивност в не по-малка степен от гладуването./puls.bg
in Други