Снимка: „Нова Варна“
Встрани от битовата престъпност, корупцията, разбитите пътища и драстичните разлики в жизнения стандарт, свит в ъгъла стои проблемът с графитите. По-голямата част от възрастните хора се възмущават, а младите са разделени на два лагера – за и против. Необходимо уточнение по темата е, че трябва да се разграничават понятията „драсканици“ и „графити“. Първото е израз на бездарие, вандализъм и незнание какво да се прави със свободното време. Второто е част от философията на уличното изкуство и е дело на артисти и бунтари, които стоят далеч от официалните художествени среди. В коя от двете категории попада следващата снимка, оставяме на вас да преценените.
Снимка: „Нова Варна“
Варна е горд носител на титлата Европейска младежка столица 2017г., но цветните драсканици по стените на блокове, в подлезите и върху изоставените сгради нито са европейски, нито младежки. Възможно решение на проблема са обособените места за графити. Но как привържениците на графити културата ще приемат авторите на безлични и безидейни думи, чертички и псевдоними? Друг аспект на проблема е колко от всички – и улични художници, и аматьори ще са съгласни да поставят уличните си произведения в рамките и огражденията на специално предназначените за това локации. Проблемът не е залегнал толкова в наличието на графитите, а в липсата на самосъзнание и чувство за естетика от страна на инициаторите им.
Снимка: „Нова Варна“
Снимка: „Нова Варна“
Снимка: „Нова Варна“
А можеха да изглеждат по следния начин:
Снимка: Facebook
Изкуството, независимо, че е улично няма допирни точки с хулиганството и вулгаризма. То е достъпно за всички, които стоят встрани от художествени галерии, фестивали и изложения. Няма цена и не може да му се сложи червена лепенка „продадено“. Имат ли според вас място графитите във Варна като Европейска младежка столица – очакваме коментарите и снимките ви на редакционната ни поща info@novavarna.net.
Снимка: Facebook