Доказано е, че червеният лук съдържа етерични масла и органични киселини, които имат благотворно влияние върху организма.С по-мек вкус от белия кромид лук, той се приема по-лесно в суров вид и е безценен за салати и сандвичи.
Наред с благоприятния ефект върху храносмилането: увеличава апетита, повишава отделянето на стомашни сокове и подобрява усвояването на погълнатата храна, се предполага, че има противораково действие,пази от простуда и грип, кашлица, бронхит и сърдечни заболявания, полезен е за зъбите и венците.
Най-новите изследвания за червения лук: Червеният лук предотвратява развитието на сърдечносъдови заболявания.
Резултатите от проучване, проведено под ръководството на д-р Зен Ю Чен от университета в Хонконг, показват, че този червен зеленчук, често използван в средиземноморската и индийската кухня, помага за премахването на лошия холестерол, което предпазва от сърдечни удари и инсулти. В същото време червеният лук запазва нивото на добрия холестерол, който има защитен ефект върху сърцето и кръвоносните съдове. Учените направили експеримент с хамстери, хранени с продукти с високо съдържание на мазнини два месеца. На част от опитните животни бил даван и червен лук към храната. След края на периода било установено, че при хамстерите, които са получавали червен лук, нивото на лошия холестерол, т.е. липопротеините с ниска плътност (LDL), е спаднало средно с 20 на сто. Но в същото време не е отчетено намаление на нивата на т. нар. добър холестерол.
Червеният лук подпомага паметта и повишава положителните емоции.
Японски учени направили това откритие за ползите от хапването на червен лук. Известно е, че в лука се съдържат лесноусвояеми от организма съединения на сярата (те придават и специфичния му мирис). Попадайки с кръвта в мозъка, тези съединения подмладяват клетките му и стимулират тяхната работа. Това съдейства за възстановяване на човешката памет и повишава възприемчивостта към положителни емоции.
Специалистите съветват да се приемаредовно каша от настърган червен кромид лук и мед в съотношение 1:1 особено от хора, които са предразположени към атеросклероза. Профилактичната доза е по 1 ч. л. 3-4 пъти дневно, а за лечение – по 1 с. л. 2-3 пъти дневно.
Същата лучено-медна кашица може да се ползва при дерматологични проблеми – лечение на пъпки, защото сяросъдържащите вещества подпомагат тяхното премахване.За профилактика на грипа се препоръчват инхалации с червен лук.Процедурата се прави няколко пъти дневно, като се вдишват изпаренията на прясно настърган лук.