Един грам ДНК може да събере около 455 екзабайта (455 милиона терабайта) данни…
Цялата информация, създадена от човечеството, може да се съхрани в една чаена лъжичка ДНК и така да се запази за вечността.
Изследователи от Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих работят над нов начин за продължително съхраняване на данни, който предполага кодиране и съхраняване на информацията в микроскопични сфери с киселина при минусови температури в продължение на милиони години.
Теоретично в един грам ДНК може да се поместят около 455 екзабайта (455 милиона терабайта) данни. Според оценките на специалистите в света има около 1,8 зетабайта данни и за записването им ще са нужни само 4 грама ДНК.
За първи път възможността за записване, съхраняване и възпроизвеждане на данни на ДНК е демонстрирана преди две години от изследователски екип под ръководството на Роберт Грас. Независимо от високата ефективност за съхранение на информацията по такъв начин нерешен оставал проблемът с постепенната деградация на ДНК.
Както пише Swiss Info, изучаването на генетичния материал от фосилизирани кости помогнало на учените да открият начин за съхраняването на ДНК за дълъг период. Те поставили киселина в гранули от кварц с диаметър около 150 нанометра, имитиращи вкаменелости.
Учените твърдят, че този начин за съхранение на данни е подходящ за държавни институции и библиотеки. Все още не е ясно доколко е оправдано пазарното му приложение.