Неделчо Михайлов е кмет на район „Владислав Варненчик“ – Община Варна от 2011г. Интервю на Ася Асeнова
Приветствате ли Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради? Имате ли резерви спрямо реализацията на проекта?
По принцип съм добре настроен към цялата програма. Още повече за големи градове като Варна и особено за район „Владислав Варненчик“, защото тук около 95% от жилищата са панелни, строени през 70-те, 80-те и 90-те години. Някои жилищни сгради неистово се нуждаят от реновиране и подобряване на енергийната ефективност.
Имам известни резерви по отношение на това, че на национално ниво, а пък и на общинско не направихме достатъчно по отношение на разяснителната кампания. Когато правим срещи с домоуправителите на етажната собственост се задават въпроси, които просто са изумителни в незнанието си. Дълго тиражираната и транслирана в обществото идея, че собствеността върху обновените енергийно блок и апартамент ще бъде присвоена и досега витае и е валидна. В този аспект виждам резерви, че трябваше много по-рано и по-сериозно да подходим към разяснителната кампания. Защото ние не се явяваме рекламни агенти или „апостоли“ на този проект. Правителството, което в момента пое инициативата може би трябваше да накара хората образно казано да свикнат с мисълта.
Как са настроени към проекта жителите на район „Владислав Варненчик“? Организирани ли са вече масово Сдружения на собствениците на жилищните сгради?
Аз не бих отделил нашия район от общата тенденция във Варна. Тенденцията ни е честно казано византийско-варненска. Нашите съграждани са заели изчаквателната позиция – дай да видим какво ще стане. Искам да се обърна към нашите съграждани не като адвокат на този проект, а като техен съгражданин и един от хората, които управляват достъпа в този град – кандидатстването, а също и средствата не са безкрайни. Градове, които са много по-малки от Варна като Благоевград, Враца, Казанлък и Стара Загора са десетки пъти по-напред в организацията на сдруженията. Вярно е, че в малките градове хората се познават и си имат повече доверие. За пример ще дам две жилищни сгради в нашия район, за които чисто теоретично е невъзможно да се случат нещата. Става въпрос за 22 блок, който има 17 входа, а другият е 404 блок, който има 24 входа.
До този момент имаме две сдружения, които са пред подписване на договори – това са блокове 26 и 27. При тях се получиха нещата, тъй като са с един вход и хората по-лесно се организират, отколкото при един блок със 17 входа и над 1200 семейства. Имаме още двадесет и две сдружения, които са в различен етап на своята регистрация, но това е незадоволително на този етап.
На територията на район „Владислав Варненчик“ има около 85 жилищни сгради, подходящи за саниране. Колко от тях очаквате да завършат успешно проекта според Вас?
До момента имаме две и още двадесет и две, които се готвят. Ако стигнем 60% ще съм много доволен, макар да съм малко резервиран. Има и чисто политическо противопоставяне на този въпрос, което е изключително некоректно. Некоректно е да бъдат заблуждавани хората, че ще им се вземат апартаментите.
Отчитате ли като недостатък факта, че възможност за подобряване на енергийната ефективност получават не най-нуждаещите се, а тези, които първи са подали заявление т.е. на принципа „първи подаден – първи обслужен“?
Тук се засягат две неща – самият проект и правилата. Няма смисъл да ги коментирам. Щом правителството е решило, че проектът се отнася до сгради с над 36 апартамента, значи има нещо предвид. Факт е обаче, че догодина започва и енергийно обновяване на по-малки сгради, което на практика дава шанс и на по-малките кооперации.
От друга страна въпросът се отнася и до активността на нашите съграждани. Не приемам като теза за гражданско общество участието във форуми, пращането на снимки с нередности и писането на коментари, особено анонимни. Това е констатиране на факт. Гражданското общество като такова трябва да генерира идеи и то не само отрицателни. Идеи, които управляващите да възприемат. Това е основната роля. Друг е фактът, че определени представители на гражданското общество се изживяват като такива с цел да станат част от политическото, което е безсмислено.
Мислите ли, че повишаването на енергийната ефективност на сградите ще окаже съществено влияние върху приходите от местни данъци и такси?
По този въпрос трябва да говорят експертите. Аз не мога да преценя конкретно с колко ще бъдат увеличени данъците. Предполагам, че ще има определена формула, по която да се изчислява. Може би ще се решава индивидуално за всеки град, тъй като общинските съвети регулират размерите на местните данъци и такси. Аз мисля, че тезата за съществуващата опасност за повишаване на данъците е несъстоятелна и глупава. Да ме прощават хората, които разпознават себе си в тези опасения. Но когато си собственик на жилище, твой интерес е то да изглежда добре, когато някой ти предлага да го направи безплатно, не виждам причина да не се съгласиш. В крайна сметка живеем в едно общество, което се изживява като посткапиталистическо. Не можем да търсим само екстрите от нещо, без да сме склонни да платим за него. Особено, когато е несъразмерна инвестицията във всяко жилище за сметка на данъка, който се плаща веднъж годишно. Местните данъци и такси остават на разположение в общината, те не отиват в държавния бюджет. В никакъв случай това не е опит да се събере инвестираният 1 млрд. от държавата, а полза за общинския бюджет, в който ще влязат допълнителни ресурси.
Какви са най-често срещаните проблеми, за които се обръщат към Вас домоуправителите?
Най-големият проблем е, че не можем да осигурим планове на жилищата. Би трябвало в архива на всяко районно кметство да има планове на всички жилища, но на практика такова нещо няма. Това е сериозен проблем, в чието разрешаване ще се включат и главният инженер, главният архитект, директорът на дирекция „Устройство на територията“ и Службата по геодезия, картография и кадастър във Варна.
Избягваме от проблема, който касае съгласието на всички собственици, защото е на битово ниво и ние не можем и не бихме искали да упражняваме влияние върху решението на нито един наш съгражданин. Нека всеки реши за себе си. Лошо е, разбира се, когато в голяма жилищна сграда само един човек не е съгласен. Неприятно е, но може би там домоуправителят и хората ще намерят начин да стигнат до компромисно решение.
Жителите на район „Владислав Варненчик“, които срещат трудности при определянето на собствениците на конкретен апартамент, могат да се обръщат за съдействие към нас. Имаме информационен масив, който осигурява достъп до имената на всички собственици. Ако съгражданите имат съмнения или не знаят на кого е собственост даден апартамент, нека се обърнат към нас, ще получат отговор в рамките на един ден.
Кметът на Варна Иван Портних отправи следния призив по отношение на Националната програма за енергийна ефективност: „Искам да напомня, че това е програма изцяло безплатна за гражданите, а собствеността им остава неприкосновена и след санирането на домовете им“. А Вие какво послание ще отправите към жителите на район „Владислав Варненчик“?
Противниците на този процес непрекъснато повтарят като мантра клишето „няма безплатен обяд“. Това е така, но трябва да се довърши изречението. В някои случаи просто се плаща по-малко и по-дълго във времето. Така че тези, които са против да не употребяват тази теза. Това е наистина безплатен процес и не касае собствеността на жилищата.