in

Уикенд туризъм: Защо трябва да посетите Троянският манастир (Снимки)

Троянският манастир е разположен в северните поли на Троянския балкан на около 400 м. надморска височина на брега на р. Черни Осъм. Намира се на 10 км. от град Троян. Манастирът е 3-ти по големина в България.

Според манастирските хроники, пазени от неизвестен монах, Троянският манастир е основан от отшелник, който идва на това място и си построява малка хижа няколко години след падането на Втората българска държава. Отшелникът бързо печели уважението на местните хора, които започват да го посещават за молитви и съвети. По-късно той построява и черква, посветена на Светата Дева.

troqnski manastir

Най-забележителен архитектурен и културен паметник е главната църква „Успение Пресвета Богородица”, която е построена в периода 1835-1837 година от майстор Константин от с. Пещера,на мястото на по-стара църква.

troqnski manastir1

Църквата е кръстокуполна, масивна и  построена от камък. Интериорът и екстериорът са изписани с фрески от Захари Зограф от Самоковската школа. Наред с отразените библейски сцени, той оставя един великолепен автопортрет, портрети на дарители, образите на св. св. Кирил и Методий, образи на български царе, светци и за първи път са изобразени и български светици. Българското изобразително изкуство не познава такова богатство и разнообразие на теми и сюжети от Възрожденската епоха (XVIII – XIX в.).

troqnski

Иконостасът, разположен в наоса на църквата, е изрязан през 1839 г. и е образец на Тревненската резбарска школа.

Манастира  си има своя чудотворна икона, която пристига в светата обител по времето на нейното създаване. Това е “Св. Богородица Троеручица”. Иконата е пазена в манастира до XIII век, след което е пренесена в Сърбия. Върната е обратно в манастира през XVII век.

risunka troqnski

Троянският манастир е бил и убежище на Апостола на свободата- Васил Левски, който сформира революционни комитети  в манастира. Тайният манастирски комитет е наброявал 80 монаси и е бил оглавяван от архимандрит Макарий. И до днес е запазена в автентичния си вид килията, в която са били обсъждани революционните дела.

troqnski manastir

Там е и стаичката, в която Васил Левски се е криел от турските заптиета. Посетителите могат да видят и тесен тунел, по който Дякона се е измъквал през покрива при атака. В съседната стая са изложени стари икони, като най-интересна е първата 3D икона от 1947 г., която в зависимост от ъгъла на гледане възпроизвежда различни образи.

troqnski manastir levski staq

troqnski manastir muzei

Автор снимки: Габриела Димкова

Публикувано от Дамян Дамянов