Бананите са много популярен плод, особено сред децата. Освен това те са налични в магазините през цялата година, макар основните им производители да са чак страните от Латинска Америка.
В света на кулинарията бананите се разделят на 2 основни вида – десертни или жълти банани и зелени банани, които се използват предимно за готвене.
Бананът съдържа голямо количество нишесте и е основна храна в някои страни. Плодовете имат обвивка, която е показателна за много от качествата им: когато по нея има ударена част, плодът отвътре също е засегнат, зелената обвивка оказва недостатъчно зрял плод, а кафявата – че бананът е кашест и доста по-мек.
Макар у нас да ядем бананите най-вече сурови, всъщност те могат също толкова успешно да се готвят, пържат и пекат.
Полезни вещества в бананите
Бананите са засищаща и здравословна храна, подходяща за всяко хранене, тъй като съдържат малко калории, мазнини, натрий и холестерол, а същевременно са богати на много важни хранителни вещества.
Независимо че съдържат много въглехидрати, бананите са част от здравословната диета. Освен че са с много калий – факт, който е добре известен на мнозина, те са и добър източник на фибри, витамин В6, витамин С, витамин А, манган, фолиева киселина.
В бананите се съдържат, макар и в по-малко количество, калций, магнезий, цинк, мед, желязо, витамин Е и селен. Те са известни и като пребиотична храна, защото стимулират растежа на полезни бактерии в храносмилателния тракт.
• Калории: един средно голям банан има около 105 калории.
• Мазнини: по-малко от 1 г мазнини в един брой.
• Фибри: тялото ни се нуждае от около 25 г фибри на ден, а един банан може да ни достави до 3 г от тях. Фибрите са особено полезни за храносмилателната система.
• Калий: от 422 до 467 мг. Това е значително количество!…
Източник: Айляк.бг