Стотици килограми живак се отделят в атмосферата в резултат от горивните процеси. Тревожните данни са публикувани в доклад на „Грийнпийс“ – България.
Според него в атмосферата у нас се отделят над 700 килограма живак годишно. За целия Европейски съюз обаче отделеното количество живак във въздуха е много повече: над 87 тона. Институциите не са изследвали ефекта от разпространението на живак във върху здравето ни. Точно това притеснява еколозите.
Според доклада основните източници на замърсяването са три – тецовете, битовото отопление и горивните процеси в индустрията. Експертите работили по документа отбелязват, че горенето на въглища е един от основните източници на живак в природата.
Защо е важно
Само от 2010 г. до 2013 г. у нас са отделени над 3.3 тона живак, като около една трета от това количество идва от тецовете и битовото горене, посочва доклада.
Чрез горенето на въглища в топлоелектрическите централи и бита, живакът, който се намира във въглищата, се отделя и отива във въздуха, водите и почвите. Веднъж попаднал в екосистемата, той се натрупва и остава там за дълго.
„Той се натрупва в природата, попада в храната и когато се излагаме на по-високи дози живак това може да увреди различни органи като бъбреци, щитовидна жлеза”, коментира координаторът на кампания „Климат и енергия” Теодора Стоянова.
Какво трябва да се направи
Според „Грийнпийс“, за да се намали количеството на живака, който се отделя в атмосферата, въглищата като гориво, трябва да бъдат постепенно заменени с алтернативни горива. Всяко домакинство само трябва да осъзнае необходимостта от смяната на печката на въглища с друг тип отопление.
„Специално за битовото отопление това, което излиза от въглищата си е коктейл от най-различни вещества, в който има живак, серен диоксид, фини прахови частици – всяка една от тези частици влияе на нашите тела”, посочи Деница Петрова от организацията.
От „Грийнпийс“ България настояват да бъдат въведени строги изисквания на европейско ниво за допустимите количества живак в атмосферата. Това, според организацията, ще защити в по-голяма степен човешкото здраве.
Източник:bnews.bg