in

Причиняващ рак паразит може да помогне при лечение на хронични рани

Изследователи са открили, че предизвикващ рак паразитен червей, който причинява смъртта на приблизително 26 хиляди души годишно, би могъл да е полезен при лечението на хронични рани, каквито са диабетичните язви, пише The Guardian. Проучване на екип под ръководството на Джеймс Кук от Куинслендския университет е установило, че 1-сантиметровият чернодробен метил отделя фактор на растежа, който ускорява зарастването на рани и растежа на кръвоносните съдове при мишки и клетъчни култури.
Протеинът зад този процес може да е особено полезен при терапия на хронични рани, които се очаква да се превърнат във все по-често срещащ се проблем със застаряването на населението.
“Терапията в момента се състои предимно в това да се поддържат раните чисти”, казва д-р Майкъл Смаут. “Определено има място за развитие на методи за лечение.” Смаут предупреждава обаче, че протеинът би могъл да се използва само краткосрочно, тъй като прилаган в продължение на години би довел до рак. “Метилът ни убива с доброта”, отбелязва Смаут.
Заразяването с ориенталски чернодробен метил става при консумация на определени видове сурови азиатски риби. Той заразява милиони хора, а при хиляди изходът е фатален. Смаут се надява, че откритието ще послужи за разработване на ваксина срещу миниатюрния червей. “Протеинът е изключително важен за оцеляването на червея,” обяснява ученият. “Изглежда, че е подходящ кандидат за създаване на препарат, който блокира метила.”
Смаут проучва чернодробния метил от десет години и го отглежда в лабораторни условия. Той посочва, че екипът му вероятно ще продължи да изследва възможностите за създаване на лекарство и ваксина от секрета на паразита, но до евентуални опити върху хора остават години.
rakovi-kletki

ДОКЛАДВАЙ ЗА НЕРЕДНОСТ

Публикувано от Дамян Дамянов