Отново идват избори и отново ние, гражданите на гр. Варна трябва да решаваме за кого да гласуваме. И докато кандидат кметовете излизат с лицата си, на заден план остават листите за общински съветници. Прикрити под едно или друго име на партии и коалиции, един и същ кръг от лица (наречени от медиите „лапачите”, „мазачи на филии” и т.н) продължават вече десетилетия наред да изпиват кръвта на този град.
Гражданино гласоподавател, отвори си очите и прогледни, огледай се и разбери. Системата е ясна и лесна, но нейната храна си ти. Ето и как функционира обяснена достъпно:
Във Варна има 51 общински съветници. Те вземат решения, а кмета и администрацията ги изпълняват. Тези съветници разпределят близо 250 милиона лева всяка година. Всеки кмет логично иска повечето от съветниците да го подкрепят за да има мнозинство. А в интерес на общинските съветниците е техните решения да се изпълняват. Обикновено съветниците или са представители на голяма политическа сила, която носи отговорност за действията им (подчертавам без партии еднодневки) или застават с лицата и идеите си и носят отговорност.
Във варненският вариант, който по скоро е модел на обществено феодалният строй, а не на демократичния, нещата седят така:
Лице, което контролира част от гласоподавателите – чрез фирми, неправителствени организации или др. е несменяемият общински съветник. Вариантите са няколко, но в основата целта винаги е една и съща, а именно да се прикрие лицето на месното феодалство. Да се пусне блюлетината за когото трябва.
Жаждата за материални облаги от местната власт е в основата на създаването на месните феодали. Опита в управлението, задкулисните договорки и способите да материализират властта ги прави привлекателни за партиите, които тепърва желаят да си пробият път.
Особени белези:
Той е сменял куп политическите партии
Той е независим, но влиза в коалиции
Неговото име никога не е на първо място и рядко дава интервюта
На местния вот винаги се обгражда с различни хора, които да прикрият участието му
Как да ги разпознаете по време на избори:
Сменят политическата си принадлежност или използват няколко, политически регистрации обединявайки ги с гръмко име, зад което да се прикрият – Пример (нереален): Партии ДДД и МДД правят „Силна Варна“.
Такъв тип коалиции се пробват да се легитимират чрез подкрепата си за кандидат за кмет или да издигнат свой за районен. В някой склучаи издигат и независим кандидат зад който номер седят и по няколко. Примерно: Гласувате за кмет за едно, но и за листа за общински съветници за 1. И така влизат незабелязано
Какво Ви обещават и как се реализират схемите:
Местните феодали обикновено не обещават директно на гласоподавателите, а на определен кръг от хора, с които се за обграждат. Те от своя страна обещават на друг кръг от хора. Най-разпространената схема е 1 феодал има 10 броя „касички“. Всяка касичка си има 10 бр. стотници, 1 стотник си има 10 бр. десетници, всеки десетник държи по десет гласоподавателя. Простата математика показва, че това са 10 000 гласа или 4-5 общински съветника. На касичките се обещава място до боса в общинският съвет. На стотниците всяка касичка обещава бизнес. На десетниците, някоя друга далавера и връзки, а на хората пари.
И така един местен феодал си вкарва по няколко съветника в общината и започва играта и договарянето. Разбира се, през периода на мандата местният феотдал си възвръща инвестицията десетки пъти!
И така драги читатели, когато отидете или не отидете да гласувате си помислете добре дали недоволството се купува с 50 лева. Кой, какъв е, какво Ви обещава и ще му търсите ли отговорност?
Послепис: Списък с действащите общински съветници може да намерите на сайта на община Варна