Един от водещите експерти по вечната замръзналост, наричана още трайно замръзнала земя (permafrost), заявява пред BBC News, цитиран от „Фокус“, че темпът на затопляне на замръзналия слой от Земята е “невероятен”. Проф. Владимир Романовски казва, че очаква вечната замръзналост в някои части на Аляска да започне да се топи през 2070 година.
Изследователи се опасяват, че освобождаването на замръзнал метан при този процес ще засили климатичните промени. Професорът посочва, че повишаването на температурите във вечната замръзналост през последните четири години го е убедило, че затоплянето е реално.
Вечна замръзналост е постоянно замръзнала почва с температура под нула градуса по Целзий за най-малко две години. Такава е открита под около 25 процента от северното полукълбо, най-вече около Арктика, както и в антарктическите и алпийските региони. Дълбочината й варира от един до 1500 метра.
Инженерите биха могли да предотвратят разтопяването на вечната замръзналост под важни структури, но малко може да се направи, за да се спре топенето на целия слой. Учените смятат, че то ще бъде постепенно и засега не е ясно дали ефектът ще бъде един и същ във всички арктически региони. Изследователите са притеснени и от отделянето на метанови мехури от подводната вечна замръзналост в плитките води на руската част на Арктика. Тревога буди и перспективата за образуване на гигантски подземни кухини, каквито вече се появиха в Сибир миналата година. Експерти изтъкват, че топящата се вечна замръзналост може да е отделила достатъчно метан, който да е предизвикал изхвърляне на материал и формиране на кухините.