Вълна от недоволство предизвиква отстраняването на емблематични за българското мислене и самосъзнание текстове, като „История славянобългарска“, „Хубава си моя горо“ и „Къде си вярна ти любов народна“, сред ученици, учители и родители, в проекта за новия учебен план за осми клас, качен на сайта на МОН.
Представяме ви публично запитване от загрижен гражданин, отправено към министъра на образованието.
„ОТВОРЕНО ПИСМО
до министъра на образованието и науката на Република България
Уважаеми господин професоре,
използвам този начин на комуникация – отворено писмо, тъй като на сайта на МОН има само един адрес на електронна поща и той е на преслужбата. Същите въпроси, които отправям публично към Вас съм пратил и там, разбира се.
В сайта на министерството, което управлявате в сектора „Проекти на документи” е публикуван
проект за учебната програма по литература за VI клас.
От публикувания проект е видно, че авторите предвиждат от него да отпаднат досега изучаваните творби
– „История славянобългарска”, както и стихотворенията
„Вятър ечи, Балкан стене”,
„Хубава си, моя горо”,
„Къде си вярна ти, любов народна”
Не става ясно, обаче дали авторите на проекта предвиждат окончателно отпадане на тези художествени произведения или става въпрос за разместване на учебна програма и изучаване в други класове.
Причината за тази неяснота е, че на сайта на МОН не са публикувани учебните проекти за всички класове. Проектът вече се „радва” на широк обществен интерес.
Въпросите, на които искам отговор лично от Вас, както и официалната позиция на МОН са:
1. Става въпрос за окончателното отпадане на споменатите произведения или за тяхното разместване и изучаването им в друг- по-горен или по-долен клас?
2. Ако става въпрос за окончателното им отпадане от учебната програма, искам да знам личното Ви мнение за този проект за учебна програма. Официалното становище на МОН – също.
3. Срокът за обсъждане на тези учебни проекти е до 22 февруари. Ще споделите ли личното си мнение по качеството на проекта публично.
Господин професоре, тъй като обръщението ми към Вас е публично, би било добре и отговорът Ви да е в същата форма.“
В случай че тези текстове отпаднат окончатенло, повдигаме въпроса: доколко е основателна тази промяна в учебните планове и необходима ли е изобщо?