Понякога отслабването е лесно за постигане. Затова обаче трябва да направим добра равносметка на храните, които консумираме през деня и които са типични за хранителния ни режим. Но в изчисляването трябва да включим, освен ястията, които приемаме за закуска, обяд и вечеря, и всички онези храни, които поглъщаме между основните менюта.
Експерти от Харвардския университет обещават, че ако редуцираме именно някои от тези храни и започнем да спим задължително около 7 часа на денонощие, връщането на хубавия силует няма да е проблем.Естествено, те добавят и познатото ни условие за въвеждане на гимнастиката в дневния режим и съвета да… изключим телевизора. Какво пък, лято е, възможно е, нали?! Колкото до новините има и други начини за осведомяване, а и 30 минути пред синия екран няма да навредят чак толкова, особено ако сме на велоергометъра.
Кои са тези 5 продукти, от които най-много пълнеем?
Отговор дава изследването на д-р Дариуш Моузафърян, извънреден професор по медицина и епидемиология на Харвардския университет в училищата по обществено здраве и медицина и болницата за женско здраве Бриган, което е публикувано в New England Journal of Medicine.
Напълняването всъщност е функция на организма, която се развива във времето. Репликите „напълнях изведнъж“ са често срещани и илюстрират разпространението на проблема и необходимостта от придържане към правилни навици на хранене. Скучно? До момента, в които действително не се окаже, че сме качили 5 или дори 10 килограма, които въпреки неимоверните усилия да свалим и дори глад ни остават. Причината за това напълняване следва да се търси не само към момента, в текущата година, но и в дългосрочен план. В повечето случаи напълняването се залага, още в младежка възраст, дори детска, когато организмът няма проблеми със здравето и се чувстваме и изглеждаме физически добре.
Данните на 120 000 души за теглото, хранителните навици и здравословното състояние, анализирани от изследователския екип на харвардския професор от три отделни сериозни проучвания за внушителен период от време, показват верността на твърдението.
Към теглото си прибавяме по 1 ½ кг на всеки 4 години, което за период от 20 години представлява масата от близо 8 кг. Средната възраст на мъжете и жените в трите проучвания е съответно: 37, 50 и 52 години, така че изводът е верен и означава, че тенденцията е проследима от младежка възраст.
Дори и да се ограничава количеството мазнини в храната, това не означава, че проблемът с напълняването с възрастта се решава. „Всъщност, няма значение дали се консумира нискомаслено или пълноценно мляко.“, казва проф. Моузафърян.
Важно е – доуточнява експертът – качеството на храната. И не точно количеството калории или мазнини, въглехидрати, трябва да се следи, а балансът между приема и разхода на енергия.
Ако всеки ден внасяме по 50-100 излишни калории, калории, които не изразходваме, това означава, че след един определен период ще се окажем с нежелани килограми.
Всъщност, млякото е от онези продукти, които най-малко допринасят за напълняването, дори в най-мазния му вариант. Съвсем обратното, млякото е полезно и бори проблема заради наличието на полезни бактерии, които съдържа и полезното им действие да подобряват състоянието на затегнат стомах, имащ отношение не само към напълняването, но и за токсикирането на организма и развитието на болестни процеси, пише puls.bg.
Яжте кисело мляко! – Това е полезен навик, потвърждава професорът.
Чипс, тестени изделия, картофени продукти, сладки изделия, червено месо, колбаси и друг вид технологично преработено месо, са продуктите, от които дебелеем. И колкото и вкусно да изглеждат и да ни изкушават трябва да им устоим.
Кои имат обратното дейстивие? – Естествено, зеленчуци, пълнозърнести храни, плодове, ядки, освен киселото мляко.