in

1070 безработни са намерили работа през месец Януари във Варненска област

1070 безработни в област Варна са постъпили на работа през януари 2016 г.

rabota (Small)

На работа в област Варна през януари 2016 г. са постъпили 1070 безработни лица. На първичния пазар на труда работа са започнали 891 лица, със 181 повече от предходния месец и със 102 повече от януари 2015 г. С посредничеството на бюрата по труда от Варненска област 675 лица са постъпили на работа в реалната икономика. По програми за заетост и схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” работа са започнали 179 лица. През месеца на работа са устроени общо 201 младежи до 29 години, от които 76 на възраст до 24 години.

През януари 2016 г. в бюрата по труда от областта са заявени 553 работни места. На първичния пазар са обявени 434 работни места. Най-много от заявените през месеца места са от сферата на преработващата промишленост (68). Следват търговията (57), хотелиерството и ресторантьорството (50), образованието (37). По програми за заетост и схеми на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” са обявени 553 работни места. От тях 112 са по НП „Асистенти на хора с увреждания (личен асистент)” и 356 по схема „Обучения и заетост за младите хора”.

Равнището на безработица във Варненска област през януари 2016 г. е 7.4% и нараства с 0.2 пункта спрямо предходния месец (7,2% за декември 2015 г.). Броят на регистрираните безработни в бюрата по труда от областта е 16489 при 15982 за предходния месец. През месец януари безработицата в областта традиционно нараства. Основна причина е по-големия брой новорегистрирани безработни, освободени в края на календарната година от сезонни дейности и субсидирана заетост. Спрямо същия период миналата година броят на безработните във Варненска област е с 1167 лица по-малък (17656 за месец януари 2015 г.).

В град Варна броят на регистрираните безработни през януари 2016 г. е 8141 при 7959 миналия месец. Равнището на безработица в града е 4,7% при 4,6% през декември 2015 г., с 0,1 пункта по-високо. В сравнение със същия период миналата година регистрираните безработни са с 512 по-малко (8653 за януари 2015 г.).

Продължава приемането на заявки от работодатели за разкриване на работни места по схема „Младежка заетост”

В бюрата по труда продължава набирането на заявки от работодатели за разкриване на свободни работни места по схема „Младежка заетост” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 г.

Работодателите, желаещи да се включат в схемата могат да подават заявки за разкриване на работни места до 31.03.2016 г. или до изчерпване на финансовия ресурс. Заявките ще се обработват по реда на тяхното постъпване.

Схема „Младежка заетост” дава възможност на работодателите да наемат безработни младежи до 29 години в две основни направления: стажуване по посочена от работодателя професия/специалност или обучение по време на работа с наставник.

На работодателите, които осигурят стажуване по схемата, ще бъдат покрити разходите за срок от 6 месеца:

  • възнаграждения в размер на минималния осигурителен доход  за съответната основна икономическа дейност и квалификационна група професии за съответната година, към която се отнася разкритото стажантско място;
  • здравните и социалните осигуровки на младежите.

Ако след изтичането на стажа младежът остане на работа и сключи безсрочен трудов договор, на работодателя ще бъдат допълнително покрити разходите за социално и здравно осигуряване за срок от още 6 месеца.

На работодателите, които осигурят обучение по време на работа по схемата, ще бъдат поети разходите за срок не повече от 6 месеца:

  • възнаграждения на наетото лице в размер на 90% от минималната работна заплата за страната;
  • разходите за здравни и социални осигуровки на младежите;
  • разходите за възнаграждение на определения от работодателя наставник (в размер на 1/2 от минималната работна заплата за страната).

И в двата случая, ако настоящият адрес на младежите е различен от населеното място на работа, се осигуряват средства за транспорт от и до работното място за първия месец от стажа/обучението.

Подробна информация за схемата и необходимите документи за кандидатстване може да се намери на официалната страница на Агенцията по заетостта /http://www.az.government.bg/pages/ophrd-2014-2020-procedura-mladezhka-zaetost/ и във всички Дирекции „Бюро по труда”.

Възможности за срещи на работодатели и търсещи работа лица на трудовите борси през 2016 г.

През 2016 г. търсещите работа лица и работодателите отново ще имат възможност за пряк контакт и обмен на информация на трудовите борси, които ще бъдат организирани от бюрата по труда в област Варна.

Ежегодното провеждане на трудови борси се утвърди като предпочитано събитие за набиране на кадри от работодателите, особено преди стартирането на активния туристически сезон. За търсещите работа лица трудовите борси предоставят условия за самоинформиране и свободно договаряне с работодателите, както и съдействие от специалистите от бюрата по труда за трудова реализация.

В изпълнение на Националния план за действие по заетостта за 2016 г. и Националния план за изпълнение на Европейската гаранция за младежта се предвижда да бъдат организирани общо 5 трудови борси във Варненска област.

През март 2016 г. ще се проведат 3 общи трудови борси от Дирекции „Бюро по труда” – Долни чифлик, Провадия и Вълчи дол.

За осигуряване на необходимия персонал за предстоящия туристически сезон във Варна през месец март ще бъде проведена специализирана трудова борса в сферата на туризма, хотелиерството и ресторантьорството. С цел успешна реализация на пазара на труда на младите хора през месец май от Дирекция „Бюро по труда” – Варна ще се организира и младежка трудова борса.

Публикувано от Дамян Дамянов