in

Метеоролози: Над Варна вали 105 дни в годината

22 март е обявен за Световeн ден на водата, а 23 март за Световeн ден на метеорологията. Това са тематични дни в които световната общественост насочва вниманието си към дейността на националните хидрометеорологични служби.
Световната метеорологична организация и глобалната мрежа на националните хидрометеорологични служби имат основна роля в осигуряването на оперативни служби, научни наблюдения и изследвания на климата. Обществото се нуждае от тях, за да може да се изправи пред бъдещето, съобщава varna24.bg.

dujd

Изследователската дейност на Националния институт по метеорология и хидрология към БАН – филиал Варна се извършва от 239 служители – учени, специалисти и наблюдатели и е свързана с прогнозиране на времето, изучаване на климата и водите.
Наблюдателната мрежа от метеорологични и хидроложки станции на НИМХ ф-л Варна, включва 267 пункта, разположени на територията на 8 области в Източна България. Ежедневно се издават прогнози за времето и морето и предупреждения за опасни явления, които обслужват обществото и корабоплаването. Стотици клиенти са потребители на хидрометеорологична информация.

На фона на световната картина, данните от измерванията за района на гр. Варна, също показват тенденция към повишаване на средногодишната температура. В последните 23 години само началните 5 от тях са по-хладни. Всички, след 1998 г. са все по-рекордни. Повишението на температурите, засяга предимно зимния, пролетния и отчасти летния сезон. Характера на есента се е запазил.

Годишните валежни суми през последните десетилетия, търпят големи колебания. Не са рядко случаите, съседни години да се различават с двойно по-големи количества от климатичната норма. Средната сума на валежите не бележи тенденция за намаляване, спрямо предходния, сравнителен период – 61-90 г.

В района на гр. Варна се отчитат валежи средно в 105 дни през годината. Предимно са с количества до 1 mm, около 30 % от случаите и толкова са и тези от 1 до 5 mm. Случаите на 24-часови валежи между 25-50 mm са 2 до 4 пъти на година. Опасните с над 75 mm са рядкост. Не могат да се отличат някакви дългосрочни тенденции. Неприятно е, че се срещат дълги периоди на суша или на непрестанен дъжд.

НИМХ филиал Варна извършва количественият мониторинг на водните ресурси – повърхностни и подземни води на територията на Източна България. Тук са съсредоточени големи запаси от подземна вода, годна за питейно-битови цели. Измерванията показват устойчивост на водните запаси в дългогодишен аспект. По отношение на повърхностните води се наблюдават периоди на сушеви години, през които в летните месеци горните течения на реките пресъхват, последвани от влажни години, през които се реализират разливи извън речните корита. Въпреки аномалиите, средномногогодишните водни количества се характеризират с постоянен равен тренд.

Метеоролозите и хидролозите от Източна България ще отбележат професионалните си празници с посещение на к.к. „Камчия“. Пред местната общественост ще представят своята работа с последни сведения за климата, водите и вероятностна прогноза за пролет 2016 г.

Публикувано от Дамян Дамянов