in

С какво трябва да се съобразяват в кметската администрация във Варна

При изпълнение на служебните си задължения общинските служители трябва да се отнасят любезно и възпитано. Да противодействат на корупционни прояви и недопускат поставяне във финансова зависимост. Това са само част от изискванията, заложени в Етичния кодекс за поведението на около 500-те служители в община Варна, пише „Дарик“.

sgrada_obshtina_varna_0 (Small)

Правилникът е в сила от 2012 г. и е утвърден от тогавашния кмет Кирил Йорданов. Изработен е по проект по ОПАК, като заменя предишния Етичен кодекс, действал от 2008 г. Всеки новопостъпил в администрацията се запознава с документа, което се удостоверява с подпис в специална декларация, обясни за Дарик секретарят на Община Варна Нора Момчева, която организира и отговаря за дейността на администрацията.
Целта на кодекса е да повиши общественото доверие в професионализма и морала на служителите, както и да издигне престижа на Община Варна.

Правилникът се състои от 30 члена. Един от тях гласи, че при обслужване на граждани общинският служител не трябва да провокира с поведението си конфликтни ситуации, а при възникването им да се стреми да ги преустанови.

Недопустими са всякакви форми на злоупотреба със служебни правомощия, като например отправяне на заплахи за извършване на проверка или налагане на санкции, оказване на психологически натиск или физическо насилие, се посочва още в кодекса. Спазването на работното време е също задължение на трудещите се във високата сграда на бул.„Осми приморски полк“ 43.

В работата си те са длъжни да спазват принципите на законност, лоялност, честност, зачитане на личността и отчетност, се посочва още в правилника. Спазването на работното време е също задължение на трудещите се във високата сграда на „Осми приморски полк“ 43.

Санкционира се и неспазването на служебната йерархия. Служителят не трябва да укрива, поправя, поврежда или унищожава постъпили документи на граждани или фирми. Забранено е използването на служебни автомобили за други цели освен служебните, както и превозването с тях на лица, които нямат служебна работа.

В Етичния кодекс е заложено и спазване на благоприличие и делови вид, съответстващи на служебното положение и на институцията. Въпреки че няма отбелязан дрескод, има дрехи, които не се толерират.

„При необходимост деликатно се внасят корекции в поведението и начина на обличане. Имало е такива случаи. Деликатен момент е, тъй като няма общоприети правила“, отбеляза Момчева. И посочи неподходящите дрехи – потник и къси панталони не са подходящи за господата, а за дамите – много късите поли, твърде отворените дрехи и прекалено пищните аксесоари.

За последната година няма санкционирани за неспазване на Етичния кодекс, разкри още секретарят на общината. Сигнали обаче има, макар и малко на брой.

Общинският служител придобива и управлява имуществото си по начин, който да не създава съмнение за злоупотреба със служебното му положение. А след напускане на администрацията не трябва да злоупотребява с информацията, която му е станала известна, пише още в правилника.

Публикувано от Дамян Дамянов