С 42% нараства средното задължение на домакинствата заради увеличеното теглене на банковите потребителски кредити.
Това стана ясно от представените данни от Асоциацията на колекторските агенции в България, съобщава dariknews.bg.
Председателят й Райна Миткова обясни, че през първата половина на 2015-а средният размер на задълженията е бил 755 лева, докато за полугодието на 2016-а достига 1104 лв.
Причината е, че вече освен за сметки, физическите лица плащат и кредити. Отпускайки повече кредити, банки са се завърнали като по-активни възложители за събиране на дългове.
„Тук бързам да кажа, че това не е някаква притеснителна тенденция, не можем да говорим за бум на задълженията. Просто се променя структурата на задълженията на едно българско семейство. В предходни години сме дължали предимно на ютилити компании – ток, вода, парно, сметки, които са, да кажем, жизнено важни, но са едни малки задължения. В предходните години кредитирането беше на много ниски нива, липсваше взаимен интерес. Очевидно потребителите се чувстват по-сигурни за своето бъдеще и си позволяват да теглят и по-големи потребителски кредити – за покупка на автомобил, ремонт или покупка на жилище. Този тип задължения са доста по-високи, така че в това се крие нарастването на самите задължения. Банките, започвайки да кредитират по-активно, се завърнаха и като по-активни възложители за събиране на задължения. Близо 53% от целия възложен дълг, над 1 млрд. лв., идва именно от банковия сектор“, каза Миткова.