„В основата на успехите в елитния спорт е работата с децата и подрастващите. Обикновено публичното внимание е фокусирано върху представянето на елитните спортисти, но без развитие на масовия спорт няма да има успехи“, това заяви на представянето на инициативата на Европейската комисия „Европейска седмица на спорта“ #BeActive във Варна министърът на младежта и спорта Красен Кралев. Варна е един от градовете-партньори на Министерството на младежта и спорта в организирането на събития за популяризиране на масовия спорт и физическата активност в „Европейската седмица на спорта“, която се провежда в България от 10 до 17 септември. В представянето на инициативата участваха още областният управител Стоян Пасев, кметът Иван Портних и зам.-кметът на морската столица Коста Базитов. Във Варна, като част от общоевропейската инициатива на спорта, днес се провеждат множество демонстрации по различни видове спорт и лекоатлетически крос „Аспарухово“.
Повече от 100 000 души са се включили пряко в събитията от Европейската седмица на спорта в България до този момент, обяви министър Кралев. Планираните мероприятия в 10-те града, в които се провежда инициативата, са близо 50, но към нея се присъединяват и други градове с допълнителни събития.
„Само с работа на институциите няма как да приобщим повече деца към спорта, необходимо е съдействие от страна на родители и преподаватели. Трябва да приемем тази идея, като национална кауза, защото спортът носи не само здраве, той изгражда децата като личности, учи ги да се борят, учи ги на феърплей и толерантност“, добави министър Кралев. Той обърна специално внимание на спорта за деца и хора с увреждания. По думите му основната идея на този спорт е не печеленето на медали, а да бъдат осигурени възможности за спортуване на колкото се може повече хора с увреждания. „По наши данни 30% от хората с увреждания не излизат от домовете си, а само 2-3% от тях практикуват някакъв спорт. Причините за това са, че няма достъп до голяма част от спортните съоръжения, а и много малко клубове развиват спорт за хора с увреждания“, каза Красен Кралев. Той отбеляза усилията на ММС да промени системата на финансиране на спорта за хора с увреждания. През 2016 г. бюджетът за тези програми е завишен с около 15%, а финансиране за работа за хора с увреждания за първи път получиха федерацията по баскетбол, федерацията по канадска борба, федерацията по гребане и федерацията по конен спорт. През 2016 г. ММС отпусна средства в размер на 100 000 лв. за закупуване на инвалидни колички за баскетбол и през тази година във Варна се проведе за първи път първенство по баскетбол в инвалидни колички.
Българският спортен тотализатор също ще се включи в инициативата #BeActive с кампания „Даваме повече“. От края на месец септември до март 2017 г. в училища в цялата страна с учениците от 9, 10, 11 и 12 клас ще бъдат проведени увлекателни беседи с участието на известни спортисти и лица от шоубизнеса за ползата от спортуването и здравословния начин на живот.
„Варна е единственият град в България, в който общината предоставя цялата си база за безвъзмездно ползване от спортните клубове“, припомни министър Кралев. Той посочи морската столица и като пример за отношение към спорта за хора с увреждания.