Възпитаниците на шуменско училище Габриел Атанасов и Радостин Маринов и техният преподавател по информатика Ангел Ангелов разработиха мобилно приложение, което позволява на родители да следят показателите на инсулиновите помпи на децата си от разстояние, пише „Дарик“.
Чрез новата платформа данните се получават на телефон и дори на смартчасовник.
Ангел Ангелов обясни, че разработката представлява сбор от няколко компонента.
„На първо място имаме хардуер, който прихваща сигналите от сензор, монтиран на ръчичката на детето, и изпраща сигнали на инсулиновата помпа. Ние улавяме този радиосигнал и го преобразуваме в цифров“, представи първата част от проекта Ангелов.
След това цифровият сигнал се качва чрез телефон в интернет „облак“.
„Оттам с приложенията, които направихме, показанията може да бъдат следени от родители или лекуващи лекари“, допълва информатикът. Има и друго приложение, което пък прехвърля всички показания върху смартчасовник и той сигнализира, ако те се променят.
В момента тече разработка и на обратната връзка – да може чрез приложение родителят да командва инсулиновата помпа на детето. Все още се работи върху осигуряването на защитата на тази връзка, така че трето устройство да не може да й влияе, разказва Ангел Ангелов.
Работата върху продукта им отнела около 5 месеца. Те започнали разработката му след като били на лагер, организиран от Сдружение „За инсулиновите помпи“.
Информатиците били там, за да забалвяват децата и да им показват различни видове технологии, но разбират, че могат да помогнат чрез своите умения и веднага се залавят за работа.
„Много пъти се е случвало детето ми да не е добре и буквално да летя до училище, за да му помогна“, обяснява Ваня Стоянова. Детето й е със сензор и има измерване през 5 минути и неговата инсулинова помпа отчита това. Но като всяко дете то се заиграва и забравя да погледне показанията. Чак когато състоянието му стане тежко, тя получавам смс.
„След това имам няколко минути да стигна до училището. Намирала съм го в почти колабирало състояние“, разказва майката.
Ваня Стоянова е категорична, че с разработката на това приложение е много по-спокойна, тъй като винаги може да наблюдава показанията на дете си и при нужда да се обади на медицинската сестра в училището.
На 14 ноември отбелязваме Световния ден за борба с диабета. 460 000 души в България живеят с диабет, а 200 000 българи са засегнати, но не знаят и не се лекуват.